Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karbonun Fiyatı Düştü

Yasal açıdan bağlayıcı olmayan ve zirveye katılan delegelerin resmen onaylamadıkları anlaşma uzmanlar tarafından “işe yaramaz” bir metin olarak nitelenirken anlaşmaya bir darbe de piyasalardan geldi. Euroactiv'in haberine göre Avrupa Birliği (AB) karbon tahsisleri yaklaşık bir yılın en alt seviyesine inerek karbonun tonu €12,40’tan işlem gördü,

NTV
Karbonun Fiyatı Düştü

Geçtiğimiz hafta sona eren Birleşmiş Milletler iklim zirvesi sonunda imzalanan Kopenhag Anlaşması’nın etkisiyle karbon fiyatları 21 Aralık Pazartesi günü düşüşe geçti. Yasal açıdan bağlayıcı  olmayan ve zirveye katılan delegelerin resmen onaylamadıkları  anlaşma uzmanlar tarafından “işe yaramaz” bir metin olarak nitelenirken anlaşmaya bir darbe de piyasalardan geldi. Euroactiv'in haberine göre Avrupa Birliği (AB) karbon tahsisleri yaklaşık bir yılın en alt seviyesine inerek karbonun tonu €12,40’tan işlem gördü, yüzde 8,7’lik bir düşüş yaşandı.

Karbon piyasası  mevcut karbon tahsis miktarlarında kemer sıkma politikası önerebilecek yeni bir yol ararken özellikle birliğin emisyonları 2020’ye kadar 1990’lardaki düzeyin yüzde 20 değil yüzde 30 altına çekilebilmesi için destek arıyorlardı.

AB, diğerlerinin de iddialı benzer hedefler belirlemesi durumunda yeni bir hamle yapabileceğini duyurdu. Ancak beklenen rakamların açıklanmaması üzerine AB yüzde 20 hedefinde kalmayı tercih etti.

Emisyon indirimi AB karbon tahsislerine talebi artırdı. Piyasada böyle bir sınırlama olmaması nedeniyle fiyatların düşmesi bekleniyordu.

Şimdi uzmanlar daha temiz teknolojilere sanayi yatırımlarının sürdürülebilmesi için ton başına karbon fiyatının €40 düzeyinde kalması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/karbonun-fiyati-dustu_75208.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!