Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kaş da Özel Çevre Koruma Alanı Oldu

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)’nin uzun yıllardır süren çalışmaları sonucu Kekova Özel Çevre Koruma Alanı Kaş’ı da içine alacak şekilde genişletildi ve alanın adı Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Alanı olarak değiştirildi.

yapi.com.tr
Kaş da Özel Çevre Koruma Alanı Oldu

b>WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)’nin uzun yıllardır süren çalışmaları sonucu Kekova Özel Çevre Koruma Alanı Kaş’ı da içine alacak şekilde genişletildi ve alanın adı Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Alanı olarak değiştirildi. Böylece, WWF-Türkiye’nin 2000 yılından beri yürüttüğü Likya Kıyılarında Doğa Koruma ve Sürdürülebilir Turizm projesi en önemli başarısına imza attı.

WWF-Türkiye, Patara’dan Antalya’ya kadar uzanan Likya kıyılarında denizel biyolojik çeşitlilik araştırması yapmış, bu araştırmanın sonucunda da Kaş bölgesi sualtı zenginliği açısından önemli alanlardan biri olarak belirlenmişti. Araştırma sonucu Kaş’ın, özellikle pina toplulukları, deniz çayırları, orfoz, lahoz gibi balık türleri açısından son derece zengin olduğu ortaya çıkmıştı.

WWF-Türkiye, bölgede yaptığı araştırmalarla bu zenginliğin korunması, kaynağı sualtı zenginliği olan dalış turizminin sürdürülebilirliği için koruma - kullanma dengesi gözetilerek, alanın yasal bir koruma statüsü altına alınması konusunda atılması gereken adımları destekliyor. Bu noktadan yola çıkan WWF-Türkiye, bölgede en yakın koruma alanı olan Kekova Özel Çevre Koruma Alanı’nın genişletilerek Kaş İnceburun ve Uluburun arasındaki kıyı şeridi ve adacıkları da içine almasının en uygulanabilir çözüm olacağını belirtmişti.

Araştırma sonuçları, Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) ile hazırlanan haritalar, sualtı zenginliğiyle ilgili bilgiler, alanın kooordinatları Özel Çevre Koruma Kurumu’na iletildi ve kurumun Bakanlar Kurulu’na başvurusu ile alan 9 Aralık 2006 tarihinde Resmi Gazete'de Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Alanı ilan edildi.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak konuyla ilgikli yaptığı açıklamada, "Kekova Özel Çevre Koruma Alanı’nın Kaş’ı da içine alacak şekilde genişletilmesi için WWF-Türkiye olarak yıllarca çalıştık. Bu başarı Kaş’ın sualtı zenginliğinin gelecekte de var olabilmesi ve yöre turizmi için çok büyük bir adım. Kaş, genel anlamda denizel zenginlik açısından korunan ilk alan olması nedeniyle de büyük önem taşıyor. Bundan sonra bu alanın daha iyi yönetimi ve sürdürülebilir turizm projeleri için taraflarla işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

www.wwf.org.tr

http://www.yapi.com.tr/haberler/kas-da-ozel-cevre-koruma-alani-oldu_50269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!