Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kat Karşılığı Hazine Arazisi

Hükümet, 25 milyar dolarlık yeni kaynak paketini açtı. Hazine arazileri kat karşılığı müteahhitlere verilecek. Devlet, bu proje sayesinde elde

Sabah
Kat Karşılığı Hazine Arazisi

b>Hükümet, 25 milyar dolarlık yeni kaynak paketini açtı. Hazine arazileri kat karşılığı müteahhitlere verilecek. Devlet, bu proje sayesinde elde ettiği binlerce daireyi rayiç bedeli üzerinden vatandaşlara satacak.

Orman alanı dışına çıkartılan arazilerin satışı konusunda Cumhurbaşkanı Sezer'in vetosu ve referandum engeline takılan hükümet, 25 milyar dolarlık yeni bir kaynak paketini açtı. Atıl durumda bulunan Hazine arazilerin müteahhitlere kat karşılığı verilmesi için düğmeye basıldı. Devleti en büyük emlakçı haline getirecek proje kapsamında, arsa karşılığı müteahhitlerden alınacak daireler, rayiç değerleri üzerinden vatandaşlara satılacak. Böylece hükümet, hem konut sorununa bir çözüm bulmuş, hem de 25 milyar doların üstünde bir kaynak yaratmış olacak. Bu çerçevede Hükümet, atıl durumda bulunan ve imarlı Hazine arazilerinin kullanımı ile ilgili bir süredir devam eden çalışmayı tamamladı ve proje için start verdi. Proje kapsamında, Türkiye'nin dört bir yanındaki Hazine arazileri kat karşılığı müteahhitlere verilecek. Binalar en geç 3 yılda tamamlanacak Arazinin bulunduğu semt ve bölgenin koşullarına göre arazi üzerine yapılacak bir binadan kaç dairenin devlete verileceği hesaplanacak.

YAPIM İÇİN 3 YIL SÜRE
Örneğin, Ankara'nın Çankaya semtinde vatandaşlar arsalarını müteahhitlere yapılan 10 dairelik bir binanın 5 dairesi kendisine verilmesi koşuluyla anlaşıyor. Devlet de bu semtteki arazilerini aynı koşullarla müteahhitlere verecek. Müteahhitlere binayı bitirmesi için 24 ile 36 ay arasında süre tanınacak. Bu proje kapsamında, devlet binlerce daireye sahip olacak. Bu daireler, rayiç bedelleri üzerinden vatandaşlara satılacak. Valiliklere genelge Proje kapsamında Maliye Bakanlığı 81 ilin valiliğine bir genelge gönderdi. Hazine'ye ait taşınmazların kat karşılığı değerlendirilebilecek ve imar planının konut, ticaret gibi amaca ayrılanların tespit edilerek, son bir yıl içinde düzenlenmiş onaylı imar durum belgelerinin, düzenlenecek bilgi formlarının, kıymet takdir kararlarının 30 Nisan 2004' kadar gönderilmesi rica olunur."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kat-karsiligi-hazine-arazisi_9734.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!