Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Katolik Nikâhı' gibi Mortgage

Sanayı Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü, tutulu satış (mortgage) kredisi kullanacak vatandaşların bilgilendirilmesine ilişkin özel bir düzenleme yaptı.

Sabah Gazetesi/Okan MÜDERRİSOĞLUanayı Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü, tutulu satış (mortgage) kredisi kullanacak vatandaşların bilgilendirilmesine ilişkin özel bir düzenleme yaptı. Bankalar Birliği, Katılım Bankaları Birliği ve FİDER'in görüşüne açılan tebliğ taslağı ile kredi alacak vatandaşın ileride sorunla karşılaşmasına önlem alınıyor, mortgagezedeler yaratılmaması hedefleniyor. Konut verecek kredi kuruluşu ile tüketici arasında katolik nikâhı çağrıştıran, "bir diyeceği olan varsa şimdi söylesin veya ebediyen sussun" kuralının işletileceği bir ilişki biçimi kuruluyor. Sanayi Bakanlığı, halen konut kredisi kullanan 500 bin vatandaşın, mortgage kapsamına girmeden önce avantaj ve dezavantajlı yönleri bilmesine önem veriyor.

12 punto uyarı dokümanlı var
Sanayi Bakanlığı'nca hazırlanan "Konut Finansmanı Kuruluşlarınca Verilecek Sözleşme Öncesi Bilgi Formu Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre, konut kredisi sözleşmesi öncesinde tüketiciye bilgi formu verilecek. Ne tür bir borcu üstlendiğini öğrenen tüketici, bilgi formunu aldıktan 1 işgünü sonra kredi sözleşmesini imzalayabilecek. Aksi taktirde sözleşme geçersiz sayılacak. Sözleşme konusu kredi verilmeden önce tüketici, en 12 punto büyüklüğünde, siyah harfle basılmış ön bilgilendirme formunu okuyacak. Bilgilendirme formunda şu konulara yer verilecek:

* Tüketici, sabit, değişken faizli veya iki faizin birlikte uygulandığı kredi seçenekleri arasındaki farkları öğrenecek.

* Kredi alacak kişi, değişken faizli kredi riskine karşı uyarılacak.

* Tüketiciye, kullanacağı krediye ilişkin yıllık faiz ve maliyet oranı anlatılacak.

* Kredi alan tüketici, gelirine göre dönemsel kredi ödeme tutarını banka ile birlikte belirleyecek. Yılda ne kadar ödeme yapacağını bilecek.

* Borç tutarı; ana para, faiz ve diğer giderler itibariyle ayrıntılı bir liste halinde tüketiciye verilecek.

* İdari giderler, sigorta giderleri, hukuki giderler, aracı kurum giderleri gibi maliyet unsurlarına ne kadar ödeme yapıldığı tüketiciye açıklanacak.

* Kredi geri ödemelerinin vadesinden önce yapılmasına ilişkin şartlar da bilgi formunda açıkça yazacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/katolik-nikahi-gibi-mortgage_54088.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!