Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Kavşak Değil Metro Yapın'

Sosyaldemokrat Halk Partisi (SHP), İstanbul'un kuzeyindeki akciğerlerine 3. köprü yapmak isteyen AKP'ye "Köprüyü Çanakkale'ye yapın" önerisinde bulundu. Ulaşım uzmanı Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar da mevcut kaynakların katlı kavşak, yol genişletme ve kaldırım yenilemeye değil, metroya harcanmasını istedi.

Cumhuriyet Gazetesiaşbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın "İstanbul'a plaka sınırlaması" önerisiyle tekrar gündeme gelen İstanbul'un trafik sorununun çözümü için uzmanlar, "raylı sistem geliştirilmeli" görüşünde birleşiyor. Sosyaldemokrat Halk Partisi (SHP), İstanbul'un kuzeyindeki akciğerlerine 3. köprü yapmak isteyen AKP'ye "Köprüyü Çanakkale'ye yapın" önerisinde bulundu. Ulaşım uzmanı Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar da mevcut kaynakların katlı kavşak, yol genişletme ve kaldırım yenilemeye değil, metroya harcanmasını istedi.

Gazetemizi ziyaret eden SHP Genel Başkan Yardımcısı İlhan Göğüş , İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş 'ın kentin trafik sorununa yönelik açıklamalarını değerlendirdi. Topbaş'ın, 3. köprünün ağır vasıta taşımacılığı için yapılacağı yönündeki sözlerini anımsatan Göğüş, "İstanbul'daki yandaşlarına sağlayacakları ranttan vazgeçsinler. Köprüyü Çanakkale'ye yapsınlar. Böylece hem ağır vasıta trafiğini buradan aktarsınlar, hem de Çanakkale'nin canlanmasına yardımcı olsunlar" dedi.

Göğüş, İBB Başkanı Topbaş'ın, "İstanbul'daki ulaşım sorununun çözümü için büyük kaynak harcayarak metro yapılması gerektiği, ancak bunun için yeterli kaynağı bulamadığı ve borçlanamadığı" yönündeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. İstanbul gibi bir kente yapılacak metro için dünyada çok kolaylıkla finansman bulunabileceğine işaret eden Göğüş, "Bunu niye yapmıyorlar? Çünkü İGDAŞ'ı, İETT'yi, İSKİ'yi özelleştirmenin, belediyeye ait bir gayrimenkulu satmanın altyapısını hazırlama çabası içindeler" yorumunu yaptı.

Göğüş, Sermaye Piyasası Kurulu İkinci Başkanı Turan Erol 'un, "İstanbul'un menkul değer ihraç etmesi halinde ilk aşamada 2 milyar dolarlık kaynak sağlayabileceği" ne dair sözlerini anımsatarak, "Kadir Topbaş ise 'Borçlanamıyorum' diyor. İstanbul gibi kaynak üretebilen bir kente, para bulamıyorum diyerek metro yapmamak, trafik keşmekeşi yaratmak; İstanbulluya işkence yapmaktır. Ve bu tamamen beceriksizlikten kaynaklanıyor. Topbaş'a bir süre önce yaptığımız 'Tahvil satarak kaynak bul' önerimizi yineliyoruz" diye konuştu.

Eski Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Ulaştırma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar, Başbakan Erdoğan'ın plaka sınırlaması önerisini, "uygulanamaz, mantıksız, tartışmaya bile gerek yok" sözleriyle değerlendirdi. "Ya yeni rant kapısı yaratmak istiyorlar ya da ülke gündemini başka yere çekmek için böyle açıklamalar yapıyorlar" diyen Bayrakdar, İstanbul'un trafikteki ihtiyacının metro olduğunu söyledi. İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın "metro için yeterli kaynak olmadığı" yönündeki sözlerini sert bir şekilde eleştiren Bayrakdar, "Eğer kaynak yoksa katlı kavşakları, yol genişletmeleri, tünelleri, kaldırım yenilemelerini nasıl yapıyorsunuz? Parayı bunlara değil, metroya harcayın" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kavsak-degil-metro-yapin_51035.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!