Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaya Mezarlarına İş Makinesi ile Daldılar!

Karaman'da binlerce yıllık kaya mezarlarının bulunduğu arkeolojik SİT alanı Ermenek Belediyesi'ne ait iş makinesi ile dümdüz edildi.

yapi.com.tr
Kaya Mezarlarına İş Makinesi ile Daldılar!

Karaman’ın Ermenek ilçesi bugünlerde maden faciası ile gündemde... 18 madencinin toprak altında kalması tüm ülkeyi yasa boğdu. Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, Ermenek Belediyesi Meydan Mahallesi’ndeki SİT alanına iş makineleri ile daldı! Binlerce yıllık kaya mezarlarının bulunduğu arkeolojik SİT alanında slaj ve set çalışması yapmak düşüncesiyle iş makinası mezarların önünü dümdüz etti. Karaman Müzesi’nin durumdan haberi bile yok. Müze Müdürlüğü yetkilileri "iş makinesi ile girilemeyeceği gibi Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin almadan orada kazma bile vurulamaz" diyor.

Asur, Hitit, Pers, Makedon, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı izlerini taşıyan ilçe Tarihi Kentler Birliği’ne de üye. 2008 yılında birliğe dahil edilen şehirde en önemli tarihi eserler arasında kaya mezarları yer alıyordu. Konya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından 01.05.1995 tarihinde ilçe merkezinde yapılan incelemeler neticesinde 64 adet taşınmazın mimari dokusu korunmaya değer bulunarak tescil edildi. Bunlardan bir kısmı da kaya mezarları. Ayrıca bu mimarı dokunun yoğun olarak bulunduğu Ermenek-Mut Karayolu ile Firan Kalesi arası yer alan kısım "kentsel sit alanı", yine Firan Kalesi ile bu Kentsel SİT arasında kalan yamaçlarda yer yer kaya mezarlarının bulunduğu alan da "1. Derece Arkeolojik SİT alanı" olarak Konya Koruma Kurulu 04.05.1995 tarih ve 2260 sayılı kararı ile ilan edilmişti.

Belediyenin fen işleri müdürlüğünden bir yetkili, alt taraftaki yola çok fazla taş yuvarlandığı için set ve slaj çalışması yapıldığını, mahalleliden çok sayıda şikayet aldıklarını söyledi.

Karaman Müze Müdürü Abdulbaki Yıldız, söz konusu alanın arkeolojik SİT alanı içinde kaldığını ve kesinlikle iş makinesi ile girilemeyeceğini belirterek şöyle konuştu; ‘’Konya Koruma Kurulu onayı olmadan burada izinsiz çalışma yapılamaz. Müzeye konuyla ilgili hiçbir bilgi gelmedi. Arkeolog da istenmedi. İlk defa sizden duyuyorum. İhbar kabul edip derhal görevli arkadaşları ilçeye yönlendiriyorum. Belediye Başkanımızla görüştüm kurul kararı olduğunu söyledi ve ağaçlandırma yaptıklarını iletti. Ancak SİT alanına müdahale var mı inceleyeceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaya-mezarlarina-is-makinesi-ile-daldilar_125997.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!