Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaz Dağları Futbolda Antalya'ya Rakip Oluyor

Kale grubu, Kaz Dağları'nda sağlık ve futbol turizminde Antalya'ya rakip olacak bir tesis kurma hazırlığında. İki Alman firmayla ortaklık görüşmesi yapan grup, tesise ulaşımı kolaylaştırmak için de girişimde bulunuyor.

Milliyet Gazetesi/Serkan ARMAN
Kaz Dağları Futbolda Antalya'ya Rakip Oluyor

ürkiye'de seramik sektörünün kuruluşuna öncülük eden Kale grubu, şimdi de turizm sektörüne girmeye hazırlanıyor. Dünyanın sayılı oksijen depolarından Kaz Dağları'na sağlık ve futbol turizminde Antalya'ya rakip olacak bir tesis kurmak için harekete geçen grubun, ortaklık için iki ayrı Alman firmayla görüştüğü öğrenildi. Projeyi inceleyen ve yatırıma sıcak bakan Almanların, 'Tesise ulaşım zor, önce yolu yapılmalı' görüşünü savunduğu belirtildi.
Kale grubu, Çanakkale'nin Yenice ilçesinde Hıdırlar köyünde, içinde termal kaynağı da olan bir araziyi Özel İdare'den 25 yıllığına kiraladı.

'2 saat yol, 1 saate insin'
Kendi topraklarını da araziye katan grup, hem Avrupa'dan kaplıca tedavisine gelecek turistleri çekecek, hem de kamp döneminde Kaz Dağları'nın oksijeninden faydalanmak isteyen futbol takımlarını ağırlayacak bir tesis kurmak için kolları sıvadı. Kale'nin turizme ilk etapta 10 milyon euro yatırım yapmayı düşündüğü, daha sonra yatırımın artacağı belirtildi.

Kale Grubu, içinde 5 yıldızlı bir otelin de bulunacağı turizm tesislerinde ortaklık için iki Alman firmayla görüşüyor. Almanlar, tesislere ulaşımı zor bulduklarını belirterek şu anda Bandırma'dan karayoluyla 2 saat 15 dakikada varılan Hıdırlar köyüne ulaşımın 1 saate düşürülmesini istiyor.
Proje için son sözü söyleyecek olan Kale Grubu Başkanı İbrahim Bodur'un da, "Yol durumunun bitmesi lazım. Ondan sonra ciddi anlamda bakabiliriz" dediği belirtiliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü'yle de irtibata geçen Kale grubu, öncelikle Çanakkale - Çan yolunun yapımını bekliyor. Bu yolun yapımının ardından Yenice üzerinden Kaz Dağları'na doğru yolların inşasının kolay olacağı planlanıyor.

Yatırımla ilgili girişimlerin genel seçimlerden sonra hız kazanması bekleniyor. İstanbul - Çanakkale arası uçuşların başlamasıyla bölgede inşa edilecek tesislerin turistik potansiyelinin çok arttığı belirtiliyor.

Rakip dişli!
Futbol turizminde Antalya'nın ciddi bir üstünlüğü bulunuyor. İklim ve tesis avantajıyla öne çıkan kent, dünyanın dört bir yanından futbol kulüplerinin kamp yeri tercihlerinin ilk sıralarında yer alıyor.

Bu yıl 9 Ocak - 31 Mart tarihleri arasında Antalya'da 144 otel, motel ve tatil köyünde, 900 yerli ve yabancı futbol takımı kamp yaptı. Bu dönemde futbol takımlarının kamp yerlerinin belirlenmesi ve hizmetlerin sağlanmasında aracılık eden 124 kurum 13 milyon 271 bin 433 YTL kazanırken, takımların otellere bıraktığı para 34 milyon 888 bin 344 YTL oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaz-daglari-futbolda-antalyaya-rakip-oluyor_54980.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!