Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kazdağı Evi Projesinde Gözler Milletvekillerinde

Turizme açılması ile bölge ekonomisine önemli oranda katkı sağlayacak olan Kazdağları için hazırlanan projeye destek arayışı sürüyor. Umutlarını pr

Akşamb>Turizme açılması ile bölge ekonomisine önemli oranda katkı sağlayacak olan Kazdağları için hazırlanan projeye destek arayışı sürüyor. Umutlarını projeye bağlayan vatandaşların gözleri bölge milletvekillerine çevrildi.

Mitolojide ilk güzellik yarışmasının düzenlendiği yer olarak bilinen Kazdağları'nın (İda Dağı) turizme açılması amacıyla hazırlanan 'Kazdağı Evi' projesinin tamamlanması için bölge milletvekillerinden destek bekleniyor.

Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Müdürü Nejdet Arslan, bu yıl hazırlanan mimari proje için bugüne kadar 200 milyar lira harcandığını belirterek, 'Tesisin yapılacağı alanın bir bölü binlik ve bir bölü beş binlik haritaları çıkarıldı. Zemin etüdü yapıldı. Proje, Çamlıbel bitişiğinde bulunan alana yapılacak. İmar planı ağustos ayı sonunda bitirilecek. Projenin tamamının hayata geçirilmesi için 500 milyar lira gerekiyor' dedi. Projenin gerçekleşmesiyle 21 bin 500 hektar büyüklüğündeki milli parkların, güvenlik güçleri tarafından denetlenmesinin daha kolay olacağını kaydeden Arslan, 'Ziyaretçilerin bilgilendirilmesinin sağlanacağı, yöre kültürüne ait görsel, işitsel kaynakların ve hediyelik eşyaların bulunacağı bir yer olacak. Bir kompleks halindeki merkezde idari bölüm, müze, brifing ve sergi salonları, sosyal üniteler, satış ve tanıtım standları bulunacak. Ayrıca oluşturulan projede yöresel mimari unsurlar dikkate alındı ' diye konuştu.

Projenin dağ köylerinin ekonomik kalkınmasını sağlayacağını belirten Çamlıbel Köyü Muhtarı Mehmet Ali Kaya ise şunları söyledi:

'Milli parkların sınırının köylerimize yakın olması nedeniyle hayvancılık, besicilik ve kerestecilik yapamaz olduk. Köylü umudunu bu projeye bağladı. Projenin tamamlanabilmesi için bölge milletvekillerinden destek bekliyoruz.'

http://www.yapi.com.tr/haberler/kazdagi-evi-projesinde-gozler-milletvekillerinde_5534.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!