Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Keçiören'e Cumhuriyet Kulesi Yapılıyor

Ankara Keçiören Belediyesi tarafından Estergon Kalesi'nin yanına yapılacak olan Cumhuriyet Kulesi'nin ihalesi 6 Şubat 2007'de gerçekleştirilecek. Geçen yıl 500 ton demir kullanılarak temeli atılan kulenin yapımı için ihaleye çıkılmıştı. Ancak katılım olmadığı için ihale ertelenmişti.

Milliyet Gazetesib>Ankara Keçiören Belediyesi tarafından Estergon Kalesi'nin yanına yapılacak olan Cumhuriyet Kulesi'nin ihalesi 6 Şubat 2007'de gerçekleştirilecek. Geçen yıl 500 ton demir kullanılarak temeli atılan kulenin yapımı için ihaleye çıkılmıştı. Ancak katılım olmadığı için ihale ertelenmişti.

Açık usulle 7 Şubat'ta ikinci kez çıkılacak olan ihalede, firmalar teklif ettikleri bedelin yüzde 3'ünden az olmamak üzere belirleyecekleri tutarda geçici teminat verecekler.

166 metre olacak
Cumhuriyet Kulesi'nin Ankara'nın her yanından görülebileceğini anlatan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, kulenin 166 metreyle Türkiye'nin en yükseği olacağını söyledi. Kulenin, Atakule'den daha fonksiyonel olacağını anlatan Altınok, kule içerisinde alışveriş merkezi, restoran, kafe, nikah salonu bulunacağını belirtti.

Cumhuriyet Kulesi'nin zirvesinde ise uzay platformu ve teleskoplarla gözetleme kulesi yapılması planlanıyor. Atatürk Botanik Bahçesi'nden kuleye yaklaşık 1680 metre uzunluğunda bir teleferik projesi de yapılacak. Kulenin bir katı ise Yıldırım Beyazıt ile Timur arasında geçen Ankara Savaşı'nı anlatan heykellere ayrılacak. Kulenin mimarlığını aynı zamanda Atakule'nin de mimarı olan Ragıp Buluç yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/keciorene-cumhuriyet-kulesi-yapiliyor_50603.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!