Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kemer Country'de ‘Kaçak'a İnceleme

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe dün NTV'de ‘Bizim dönemimizde ormanlarımızda kaçak tek bina yoktur' dediği saatlerde Kemer Country'nin inşaatla ilgili genel koordinatörlerinden Mehmet Köseoğlu telefonla arayarak şunları anlattı:

Hürriyet Gazetesi/Yalçın Bayerevre ve Orman Bakanı Osman Pepe dün NTV'de ‘Bizim dönemimizde ormanlarımızda kaçak tek bina yoktur' dediği saatlerde Kemer Country'nin inşaatla ilgili genel koordinatörlerinden Mehmet Köseoğlu telefonla arayarak şunları anlattı:

‘Kadir Topbaş'la helikopterle gezerken görüp yazdığınız sitemiz içindeki inşa halindeki 5 yapı Büyükşehir Belediyesi ekiplerince enine boyuna incelendi ve ilgili belgeleri isteyerek götürdüler. Biz 1.200 dönüm tapulu arazimizde villa yapıp satıyoruz. Ayrıca Orman Bakanlığı'ndan 49 yıllığına kiralanan 2.000 dönümlük saha ise, turizm alan belgeli ve tasdiklidir. 1991'de başlayan turizm ve spor alanları (uluslararası konaklama, golf, binicilik ve tenis) yatırımlarımızın %90'ı bitirilmiştir. İnşaatı sürmekte olan otelimizi Kempinski tarafından işletilmesi için anlaşma yapılmıştır. O gördüğünüz, konaklama için yaptığımız 5 bungalovun inşaatıdır. Ruhsatsız hiçbir şeyimiz yoktur.

- Peki bungalovlar kimin tapusunda yapılıyor?

- Orman'dan tahsisli sahada konaklama tesisleri... Ama bunların da ayrı ayrı ruhsatı vardır. Büyükşehir imar ve planlama ekipleri daha önce Göktürk beldesinde de denetleme yapmışlar. Orada Orman'ın bir madenciye tahsis ettiği kuvars maden sahasının ise bizimle bir ilgisi yoktur.

- Size Orman'dan tahsisli yerler daha önce kömür madeni sahası mıydı?

- Evet... 1987'de başvurarak maden sahalarını turizm alanına çevirttik.

Yeni Galata Köprüsü'ne neden itiraz etmediler

METRONUN Haliç'i geçerken tasarlanan boynuz şeklinde ayakları olan çelik ve cam karışımı ‘şeffaf köprü' tasarıma dönük eleştirilere biraz tepkili Kadir Topbaş... Ünlü mimarlar; Semai Eyice, Uğur Tanyeli, Eyüp Çulha, Metin Sözen, A. Vefik Alp ve Tan Oral'ın çeşitli biçimdeki eleştirilerine karşı ‘Onlar ilk önce benim meslekdaşlarım' diyerek şöyle diyor:

‘İnsanlar eskiden kemer köprüler yapmış, Mimar Sinan gibi... Sanayi devriminde metal-çelik köprüler geldi. Sonra Boğaz'daki gibi asma-germe köprüler dünyada yerini buldu. Bugün ise daha çağdaş bir yapı sistemi olan ‘Stayed Cable' denilen gergi sistemiyle kurgulanan köprüler çıktı. Buna nasıl kopya denilebilir ki. Çağdaş, yeni bir felsefe, yeni bir konsepti olan tasarım. Eleştiri getirenler, yeni Galata Köprüsü için neden bir şey söylememişler? Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerine kopya diyebilir miyiz? Bizim hiçbir kompleksimiz yok.'

Topbaş, İstanbul için çağdaş vizyon projelerini zaman zaman açıklayacağını söylüyor.

Semazen heykeli tartışmalarına girmek istemiyor. ‘Lale mi, Semazen mi?' sorusuna kısa yanıt veriyor:

‘Lale evine dönüyor.'

http://www.yapi.com.tr/haberler/kemer-countryde-kacaka-inceleme_58402.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!