Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kemeraltı'nda 125 Mekan daha Güzelleştirilecek

Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın eski parlak günlerine dönmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar, çarşı esnafının yüzünü güldürüyor. Anafartalar Caddesi Cephe Düzenlemesi Projesi'nin ilk iki etabı çerçevesindeki çalışmalarla oluşan güzel tablonun ardından, 3. etabın da önümüzdeki günlerde başlayacağı bildirildi. 3. etap

Yeni Asır Gazetesi
Kemeraltı'nda 125 Mekan daha Güzelleştirilecek

Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın eski parlak günlerine dönmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar, çarşı esnafının yüzünü güldürüyor. Anafartalar Caddesi Cephe Düzenlemesi Projesi'nin ilk iki etabı çerçevesindeki çalışmalarla oluşan güzel tablonun ardından, 3. etabın da önümüzdeki günlerde başlayacağı bildirildi. 3. etap çalışmaların projesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na sunuldu.

3. etap çerçevesinde, kuzeyde 875 sokak ve güneyde ise 919 sokak köşesinden Havra sokağına kadar olan alanda cephe düzenlemesi yapılacak. Proje, Anafartalar Caddesi'nde 125 adet işletmenin yer aldığı 190 metrelik bir bölümünü kapsıyor. Ekipler, tarihi yapıların dokusunda yapılan tahribatları ortadan kaldırmaya çalışırken, kurulun belirlediği renklerde boyalarla dış cepheleri boyuyor. Ayrıca dükkanların önlerindeki uygunsuz tenteler de kaldırılıyor.

Herkes mutlu

Kemeraltı'nda ilk etapta, çarşının Konak girişinden itibaren 215 metrelik mesafede Hüseyin Efendi Kuru Kahvecisi ile 852 sokak köşesindeki simitçiye kadar olan bölümünde bulunan toplam 49 parsel ve 72 işletmenin Anafartalar Caddesi'ne bakan cepheleri ile köşe parselleri restore edilerek yenilenmişti. İkinci etapta ise, kuzeyde Kemeraltı Camii'nin hemen yanındaki sebilin bulunduğu 853 sokaktan başlayıp, Başdurak Camii'nden bir sonraki adayı içine alan bölgede çalışma yapıldı. Güneyde ise Salepçioğlu Hanı ve Kemer Plaza'nın bulunduğu bölgedeki yapılardan başlayan cephe düzenleme çalışmaları, Kestelli Caddesi kavşağının ilerisindeki Halk Bankası'na kadar uzatıldı.

Kemeraltı esnafı, yapılan çalışmaların bölgeye canlılık kazandıracağına inanıyor. Sinan Yeşilçavdar adlı esnaf, "Beklediğimizden daha iyi bir görüntüyle karşılaştık. Emeği geçenlere teşekkürler" dedi. 54 yıldır çarşıda esnaflık yapan Talat Sağıtman ise, "Bugüne kadar yapılan en iyi iş oldu. Bir de çığırtkanları ortadan kaldırabilsek" diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kemeraltinda-125-mekan-daha-guzellestirilecek_62845.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!