Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kendimize Benzettik

Yabancıların güneyde satın aldığı her 100 evin 90'ının fiyatlarını düşük gösterip az vergi ödediği belirlendi. Yabancılar Bodrum, Marmaris v

Sabah
Kendimize Benzettik

b>Yabancıların güneyde satın aldığı her 100 evin 90'ının fiyatlarını düşük gösterip az vergi ödediği belirlendi.

Yabancılar Bodrum, Marmaris ve Fethiye'de bir yılda 2 bin 500 gayrimenkül aldı. Maliye raporuna göre emlakçı ve tapunun da yardımıyla az vergi ödemek için fiyatlar 10 kat küçük gösteriliyor.

Emlak alan yabancıya 'vergini kaçır' diyoruz!

Bodrum ve Marmaris'te 200 bin dolarlık evler 20 bin dolara alınmış gibi gösteriliyor. Emlakçı ve tapu dairesi çalışanlarının yabancıları daha az vergi ödemesi için yönlendirdiği tespit edildi.

Akdeniz ve Ege sahillerinde yabancılar peynir ekmek gibi gayrimenkul alıyor. Ancak devlet buradan da vergi alamıyor. Çünkü emlakçı ve tapu dairesi çalışanlarının yabancı vatandaşları, aldığı gayrimenkulü aldığından daha düşük fiyata gösterip vergiyi daha az ödemesi için yönlendirdiği tespit edildi. Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri'nin Bodrum, Fethiye ve Marmaris'te yaptığı araştırmalarda yabancı ülke vatandaşlarının son bir yılda 2 bin 500 gayrimenkul satın aldığı, ancak alınan konut ve arsaların tapu kayıtlarında değerinin çok altında gösterildiği anlaşıldı. Maliyeciler'in hazırladığı üç ilçeyi kapsayan Gelir ve Tapu Harcı Raporu'nda, bu üç ilçedeki gayrimenkullerin tümünün incelendiği ve yabancıların aldığı ev ve arsaların yüzde 90'ının değerinin onda biri değerinde beyan edildiğigörüldü.


SORGUYA ALINDILAR
Bunun üzerine Gelirler Kontrolörleri, başta gayrimenkul satan ve alan vatandaşlar olmak üzere çok yönlü araştırma başlattı. Kontrolörler, yabancı ülke vatandaşlarını sorguya aldı. Çıkan sonuç oldukça ilginçti. Çoğunluğu İngiliz ve Alman vatandaşı olan yabancılar, kendilerini emlakçı ve tapu dairesi çalışanlarının yönlendirdiğini söyledi. Raporda bir İngiliz vatandaşının ifadesinin aynen şöyle yansıdığı öğrenildi: "Biz gayrimenkulü satın aldığımız fiyat üzerinden vergi ödeyecektik. Ancak hem evi satanlar, hem de tapu dairesinde çalışanlar vergiyi daha az ödememiz için ellerinden geleni yaptılar. 'Konutun değerini daha az gösteririz' dediler. Sonuçta bu konu da pazarlığın içine katıldı. Biz de şaşırdık ama burada normal olduğunu söylediler."

İşte iki örnek

Raporda tapu dairesi çalışanlarının da emlakçılar ile iç içe çalıştığı ve bu dairede tapu değerinin düşük gösterilmesi teamülü oluştuğu belirtilerek "Tapu dairesi çalışanları da düşük harç ödenmesi için teşvik ediyor" deniliyor.

İKİ VERGİDEN BİRDEN KAÇ
Türkiye'de gayrimenkul satın alanlar satış bedeli üzerinden yüzde 1.5 oranında harç ödüyor. Yani 300 bin dolarlık bir ev için 4 bin 500 dolar tapu harcı ödeniyor. Bunu alıcı ve satıcı ödediği için devlet toplam 13.5 milyar lira harç alıyor. Ancak bedeller düşük gösterildiği için gayrimenkul satın alanlar 1.3 milyar harç ödüyor. Gayrimenkulü satanlar ise konut bedelinin yüzde 40'ına varan satıştan kaynaklanan Gelir Vergisi'nden kaçmış oluyor. Asıl büyük vergi kaybı burada. Devlet 100 bin dolar yerine 10 bin dolar vergi alabiliyor.

Julia Murpy (İngiliz): Ben bu evi 95 bin dolara aldım. Ancak tapuda 25 bin dolar olarak gösterdim. Aslında gerçek tutarı beyan edecektim. Ama emlakçım düşük tutarda ısrar etti. 'Niye fazla vergi ödeyeceksin ki' dedi.

Cohny ve Tina Simith (İngiliz): Biz evi 130 bin Euro'ya aldık. Ancak tapuda 28 bin Euro olarak gösterdik. Gerçek bedelinden göstermek istedik ancak satıcı, vergisi çıkarsa evin fiyatının da ona göre artacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kendimize-benzettik_19476.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!