Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kent ve Sanat Projesi Türkiye'den Sonra Avrupa Sokaklarında

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa Birliği Genel Sekreterliği tarafından yürütülen, AB ile Türkiye arasındaki Sivil Toplum Diyaloğu'nun Geliştirilmesi Programı çerçevesinde AB tarafından finanse edilen, farklı kentleri ve farklı kültürleri bir araya getiren Kent ve Sanat Projesi, İstanbul ve Mersin sokaklarından sonra Avrupa sokaklarını da

yapi.com.tr
Kent ve Sanat Projesi Türkiye'den Sonra Avrupa Sokaklarında

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa Birliği Genel Sekreterliği tarafından yürütülen, AB ile Türkiye arasındaki Sivil Toplum Diyaloğu’nun Geliştirilmesi Programı çerçevesinde AB tarafından finanse edilen, farklı kentleri ve farklı kültürleri bir araya getiren Kent ve Sanat Projesi, İstanbul ve Mersin sokaklarından sonra Avrupa sokaklarını da sanatla buluşturuyor.

Sanatı açık alana taşıyarak kamusal sanat kavramına dikkat çeken Kent ve Sanat Projesi, 9-13 Mart 2009 tarihleri arasında İstanbul sokaklarında gerçekleştirilen ilk atölye çalışmaları ile başladı. Kentin farklı yerlerinde mahalle sakinlerinin de katılımıyla gerçekleştirilen, İstanbul kamusal alanlarına dikkat çeken ve onu yeniden ele alan sanat projelerine ilişkin atölye çalışmaları proje sergisi, 14-22 Mart tarihleri arasında İstanbul Modern’de izlendi.

İstanbul’dan sonra 14-18 Mart 2009 tarihleri arasında Mersin sokaklarını da sanatla buluşturan Kent ve Sanat Projesi’nin ikinci sergisi ise 19 Mart 2009 tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Sarayı’nda açıldı. 26 Mart 2009 tarihine kadar açık kalan sergi Mersin’de yapılan ilk interaktif sergi olma özelliğini taşıyor.

Kent ve Sanat Projesi, Türkiye’den sonra şimdi de Avrupa’daki kentleri ele alıyor. Mimar Sinan, Marmara ve Malmö Üniversitelerinin İstanbul ve Mersin’deki ortak çalışmalarının devamı olan İsveç’in Malmö kentinde 22-27 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen atölye çalışmalarında "Dahil Etmek / Dışarıda Bırakmak" kavramı üzerine çalışıldı. Mimar Sinan ile Central Saint Martins College’in İstanbul’daki ortak çalışmalarının devamı olan ve 20-24 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek Londra atölyesinde ise "Kent Ritüelleri" teması üzerine fikirler üretilecek.

Malmö’deki atölye çalışmalarında ortaya çıkan kent kamusallığı odaklı projeler, 27 Mart- 3 Nisan 2009 tarihleri arasında Malmö Üniversitesi K3 Binası ile Gallery Krets’te sergilendi.  Londra’daki atölye çalışmalarında ortaya çıkan projeler ise 26 Nisan -30 Mayıs 2009 tarihleri arasında Londra Bishop Square’de izleyici ile buluşacak.

Ardından proje Viyana’da devam edecek. 14-18 Mayıs tarihleri arasında "Beden ve Form" teması çerçevesinde gerçekleştirilecek atölye çalışmalarının sonuçları sergisi 19 Mayıs 2009’da Viyana Sanat  Akademisi’nde açılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kent-ve-sanat-projesi-turkiyeden-sonra-avrupa-sokaklarinda_68234.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!