Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kente Göçü Önlemek İçin 'Cazibe Merkezleri' Geliyor

Kente göçü önlemek için 'cazibe merkezleri' geliyor

Yeni Şafak Gazetesb>Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), belli oranda gelişme ivmesi yakalamış ve potansiyeli yüksek bir takım merkezleri, "cazibe merkezleri" haline getirmek üzere çalışıyor. Türkiye genelinde görece az gelişmiş bölgelerde 7 ya da 8 yerde oluşturulacak cazibe merkezleri, öncelikle bulundukları bölgenin geliştirilmesini, daha sonra da çevredeki yerleşimlerin bu gelişme ivmesine katılmasını sağlayacak.

Alınan bilgiye göre, cazibe merkezlerinin belli oranda büyüme ve gelişme ivmesi yakalamış, potansiyeli yüksek, ancak genel olarak az gelişmiş bölgelerde yer alan bazı şehirler belirlenerek, bunların gelişmiş bölgelerle farklarının dengelenmesinde kullanılması planlanıyor. Bu şehirler aynı zamanda görece az gelişmiş bölgelerden Ankara, İstanbul, İzmir, Adana gibi büyükşehirlere yoğun göçün önlenmesine de yardımcı olacak.

Göç yöreye hapsedilecek
Bölge ve il geneli ölçeğinden şehir ölçeğine inen bir planlama ve kalkınma anlayışı temelinde oluşturulacak merkezler, az gelişmiş bölgelerin asgari bir gelişme seviyesine yaklaşmasına ve göçün kendi yöresindeki gelişme potansiyeli olan bölgelere yönlendirilmesine hizmet edecek. Bu merkezler, az gelişmiş bölgelerde şehir odaklı bir ekonomiye geçişin önemli araçları olacak şekilde desteklenecek. Cazibe merkezleri, bir taraftan gelişme dengelerini bölgenin lehine değiştirmeye çalışırken bir taraftan da üretim potansiyelini yeterince kullanamayan ya da verimsiz alanların da potansiyel ve yetenekleri doğrultusunda daha verimli hale getirilmesini sağlayacak.

Ulusal rekabet gücüne katkı
Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), bu çalışma ile bölgesel gelişmeyi ihmal etmeden rekabet gücünü destekleyen yeni bir süreci başlatmayı planlıyor. Cazibe merkezleri çalışmasının, hem kaynak kısıtlılığı hem de dengeli bir yapı oluşturmak zorunluluğundan dolayı, 7 ya da 8 merkez ile sınırlı olması bekleniyor.

Özel bir kurumsal yapı gerektirmeyen cazibe merkezlerinin oluşturulacakları yerlerdeki belediye, il özel idareleri, sivil toplum kuruluşları, ticaret ve sanayi odaları ile üniversitelerin uyumlu çalışması, merkezlerin işlerliği için yeterli olacak. Ülke genelinde oluşturulacak 26 kalkınma ajansı da bu noktada cazibe merkezlerini destekleyecek. DPT, nerelerin cazibe merkezi olabileceğine dair bir çalışma yapıyor. Bu kapsamda Ankara'nın doğusunda tespit edilmiş 13-14 merkez var, ancak bu rakam 7 ya da 8'e indirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kente-gocu-onlemek-icin-cazibe-merkezleri-geliyor_46001.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!