Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Kentsel Dönüşüm Sosyal Yıkıma Dönüştü’

CHP Mamak Belediye Başkan Adayı Veli Gündüz Şahin, Mamak’ta “Kentsel Dönüşüm” adı altında çözüm yerine sorun üretildiğini belirterek, “Kentsel dönüşüm sosyal yıkıma dönüşmüştür” dedi. Mamak’ın başta gelen sorununun “Kentsel Dönüşüm” olduğunu söyleyen Şahin, 14 mahallede yaklaşık 80 bin kişinin bu sorunla baş başa kaldığını vurguladı.

Cumhuriyet ANKARA
‘Kentsel Dönüşüm Sosyal Yıkıma Dönüştü’

CHP Mamak Belediye Başkan Adayı Veli Gündüz Şahin, Mamak’ta “Kentsel Dönüşüm” adı altında çözüm yerine sorun üretildiğini belirterek, “Kentsel dönüşüm sosyal yıkıma dönüşmüştür” dedi. Mamak’ın başta gelen sorununun “Kentsel Dönüşüm” olduğunu söyleyen Şahin, 14 mahallede yaklaşık 80 bin kişinin bu sorunla baş başa kaldığını vurguladı.

CHP’li Veli Gündüz Şahin, Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ilişkin bir açıklama yaptı. Mamaklıya, çağdaş barınma hakkını, hak ettiği şekilde vermenin temel işleri arasında olacağını belirten Şahin, “Kentsel dönüşüm çerçevesinde bu bölgelerdeki esnafın durumu belirsizliğe itilmiştir. Esnaflar işsiz güçsüz bırakılmış ve dükkânları yıkılmıştır. Yeni yapılan iş merkezlerinden bu esnafların faydalanması bile düşünülmemiş, büyük sermaye gruplarına peşkeş çekilmiştir. Bizim gerçekleştireceğimiz projelerde yaratılan ticaret merkezlerinde öncelikle bölgedeki esnaf yerleştirilecek ve bu esnaflarımızın ekmeğini kazanması sağlanacaktır. Gelinen noktada halk unutulmuş ve kaderine terk edilmiştir” görüşünü dile getirdi. Şahin, kentsel dönüşüm alanlarında halkın tümüyle anlaşma sağlanarak projelerin yaşama geçirilmesi gerektiğe işaret ederek, şöyle konuştu:

“Anlaşma yapılmadan yıkım yapılmamalıdır. Yıkım sırasında ve sonrasında oluşan toz, pislik ve moloz yığınlarının arasında yaşamak imkansızdır. Kentsel dönüşüm projeleri topraklarımıza el koyma projelerine dönüşmüştür. Bu da yetmezmiş gibi halkı altından kalkılamayacak borçlara sokmuştur. Belediyenin asli görevleri arasında insanları evlerinden söküp atmak değil, insanların talepleri ve beklentileri doğrultusunda konutlar yapılmasını sağlamaktır. Barınma bir haktır, insanlara bu hakkı hak ettiği gibi vermek, bizim temel görevimizdir. İmar aflarının yarattığı hakların ötesinde bir yaklaşım geliştirilerek, barınma ve konut haklarını göz ardı etmeyeceğiz. Bu alanlarda yaşayanlar açısından kentsel dönüşümün sosyal bir yıkıma dönüşmesini engelleyeceğiz”

‘Kimse yerinden edilmeyecek’

Göreve geldiğinde, kentsel dönüşüm aşamasında mahallelinin mahallelerinden koparılmayacağı sözünü veren CHP Adayı Şahin, “Hak sahipleri kendi mahallelerinde yapılacak konutlarında barındırılacak. Kimse yerinden edilmeyecek. Hak sahibi olmayan Mamaklıların hakkı da göz ardı edilmeden hakları korunacak şekilde bir çözüme gidilecek. Ayrıca daha önce anlaşma ve sözleşme yapan hemşerilerimizde mağdur edilmeden hakları korunacak” diye konuştu.

‘80 bin kişiyi ilgilendiriyor’

Şahin, açıklamasında Mamak’taki kentsel dönüşüm projesine ilişkin şu bilgileri de verdi:

- Mamak’ta Kentsel Dönüşüm’den 14 mahalle etkileniyor: Araplar, Derbent, Dostlar, Dutluk, Fahri Korutürk, Köstence, Büyük Kayaş, Küçük Kayaş, Misket, Şahap Gürler, Şirintepe, Tepecik, Üreğil ve Yeşil Bayır mahalleleri...

- Yaklaşık 80 bin kişiyi ilgilendiren proje kapsamında 13 bin 850 adet ruhsatsız gecekondu, 160 ruhsatlı yapı yer alıyor.

- Şimdiye kadar yapılan uygulamaların defalarca mahkemeler tarafından durdurulduğu 950 hektarlık Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi ile yaklaşık 50 bin konut, 1000’e yakın ticaret ve iş merkezi yapılması öngürülüyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-sosyal-yikima-donustu_66602.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!