Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kibar, Erdemir’i Alamadı Kendi Fabrikasını Kuruyor

Kibar Holding’in eskiden beri varolmak istediği sektörlerden biri demir-çelik sektörü. Bir yandan ortaklık arayışlarını sürdüren grup, bir yandan da kurulacak dev demir-çelik tesisi için yer arıyordu. Sonunda Adapazarı Karasu bölgesinde 1000 dönüm arazi satın alındı.

Akşam Gazetesib>Kibar Holding’in eskiden beri varolmak istediği sektörlerden biri demir-çelik sektörü. Bu nedenle Kibar Holding, Erdemir’in özelleştirilmesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) konsorsiyumunun büyük hissedarı ve lideri olarak da öne çıktı. Fakat ihalede Erdemir’i, Oyak Grubu’na bırakmak zorunda kalmıştı. Erdemir’i Oyak Grubu’nun almasıyla bu girişiminin başarısız olmasına karşın demirçelik sanayine yönelik iştahını koruyan Kibar’ın bu alandaki çalışmaları devam ediyordu.

Bir yandan ortaklık arayışlarını sürdüren grup, bir yandan da kurulacak dev demir-çelik tesisi için yer arıyordu. Sonunda Adapazarı Karasu bölgesinde 1000 dönüm arazi satın alındı. Şimdi bu arsa üzerinde yılda 2 milyon ton demir üretilecek yeni fabrika kurulacak.

Rus ortak olacak
Kurulacak olan tesisin yatırım tutarının 500 milyon doların çok üzerinde olacağını söyleyen Ali Kibar, “Ortaklık çalışmalarımız sonuçlanmak üzere. Dev bir Rus şirketiyle ortak bu işi yapacağız. Özellikle hammadde temininde ortağımızla sinerji yaratacağız” dedi.

Yönetici transferi
Halen holding bünyesinde eski Erdemir ve İsdemir yönetici kadrosunun görev yaptığını belirten Kibar, “Yeni yatırımımızı bu arkadaşların denetiminde götürüyoruz. Bu sektör çok hayati bir sektör. Bu alanda tekelleşme olmaması lazım. Bütün alıcılara eşit davranılması lazım” açıklamasını yaptı.

Ali Kibar, otomotiv üretiminde en önemli tedarik maddelerinden birinin yassı mamul olduğuna dikkat çekti.

Alüminyuma 125 milyon euroluk yatırım
Koreli Hyundai ile Türkiye’de ortaklık yapısını değiştiren Kibar Holding, alüminyum ve demir çelik sektörlerindeki yatırımlarını büyütüyor. 2005 yılında Özelleştirme İdaresi’nden satın aldığı Standart Alüminyum tesislerinde 125 milyon euro tutarında yeni yatırım başlattı. Buna göre İdare’den alınan tesisin sadece dış duvarları ayakta kaldı. İç bölüm tüm ekipman ve makineler dahil değişiyor. Standart Alüminyum fabrikası yenilendiğinde yılda 100 bin metreküp alüminyum levha, 30 bin metrekare alüminyum folyo üretecek hale gelecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kibar-erdemiri-alamadi-kendi-fabrikasini-kuruyor_56533.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!