Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kira Ödeyememe Riskini Azaltan Kirelax Depozitoyu Kaldıracak

ACP Sigorta'nın geliştirdiği ev sahibinin kirayı tahsil edememe, kiracının da işsiz kalması halinde kirasını ödeyememe riskini teminat altına alan Kirelax sigortasının en büyük müşterisi, poliçeyi kiralama yapan müşterilerine promosyon olarak dağıtmak isteyen emlakçılar oldu. Sigortanın yaygınlaşarak, peşinat ve depozitoya da çözüm olması

Referans Gazetesi/Selma ŞENOLCP Sigorta'nın geliştirdiği ev sahibinin kirayı tahsil edememe, kiracının da işsiz kalması halinde kirasını ödeyememe riskini teminat altına alan Kirelax sigortasının en büyük müşterisi, poliçeyi kiralama yapan müşterilerine promosyon olarak dağıtmak isteyen emlakçılar oldu. Sigortanın yaygınlaşarak, peşinat ve depozitoya da çözüm olması bekleniyor.

Sigorta projeleri geliştirme ve yönetim şirketi ACP Sigorta'nın bir hafta önce tanıtımını yaptığı, ev sahibi ve kiracıların risklerine yönelik Kirelax sigortasının en büyük müşterisi emlakçılar oldu. Uluslararası emlak zinciri Century 21'in ardından bir başka emlak zinciri daha kiralama yapmak isteyen müşterilerine promosyon olarak sunmak üzere, sigorta şirketine başvurdu. Ev sahibinin kirayı tahsil edememe, kiracının da işsiz kalması halinde kirasını ödeyememe riskini teminat altına alan sigortanın, peşinat ve depozitoya da çözüm olması bekleniyor.

ACP İcra Kurulu Başkanı Cem Pekkutlucan, satışı Genel Yaşam Sigorta acenteleri tarafından gerçekleştirilen ürünün, depozito istenmesine gerekçe olan endişeleri azaltacağı için ileriki günlerde ev sahiplerinin daha az depozito ve peşinat isteyebileceğini düşünüyor. "Bireysel satışlar da var ama yenilikçi bir toplum olmadığımız için, satışlar daha çok bizimle kazan-kazan mantığında hareket eden kurumlar üzerinden gidiyor" diyen Pekkutlucan'a göre, emlak ofisleri bu ürün sayesinde kendi komisyonunu netleştirebiliyor, portföy edinebiliyor. Pekkutlucan, "Marka olsun olmasın, herhangi bir emlakçı evini kiralayacak olan ev sahibine, kirayı kendisinin garanti ettiğini söylediğinde o portföyü almak için öne çıkabiliyor" dedi.

Mahkeme süreci ile sigorta ilgileniyor
Kirelax sigortası, Century 21 ofisleri aracılığıyla yapılan bir yıllık bir pazar araştırmasının sonucu olarak üretildi. Uluslararası sigorta reasüranslarının sigortayı finanse etmeye ikna olması ile birlikte Türkiye'de tanıtımları başladı. Ürünün ABD ve İngiltere'de bazı benzerleri olsa da bu içerikle dünyada tek olduğunu anlatan Cem Pekkutlucan, "Bizim ürünümüzde iki farklı poliçe var, biri kiracıyı diğeri ev sahibini koruyor" dedi. Kiracının, işveren tarafından iş akdinin feshedilmesi veya vergi mükellefi ise iflas etmesi, ecel veya kaza ile yaşamını kaybetmesi veya sakat kalması hallerinde kirasını sigorta şirketi ödüyor. İşsizlik halinde iş bulana kadar ama 12 ay boyunca ödeme gerçekleşiyor. Yaşam kaybı veya kalıcı sakatlık halinde kira kontrat süresi bitse bile 12 ay boyunca kira sigorta tarafından karşılanıyor, ödeme kiranın yanı sıra sabit aidatları da kapsıyor.

Ev sahibine yönelik Kirelax Plus ürününde ise, ev sahibinin maddi kayıplarının karşılanmasının yanı sıra hukuk süreçlerini aşaması da engellenmiş oluyor. Kiracının kirasını ödememesi ve dairesini boşaltmaması halinde sigorta şirketi ev sahibinin alacağı kiranın yüzde 80'ini karşılıyor ve kiracıyı mahkemeye sigorta şirketi veriyor. Hukuksal süreçleri izliyor. Mahkemenin bitmesi ve kazanılması halinde, kiranın kalan yüzde 20'si de ev sahibine ödeniyor. Mahkeme sonucu olumsuz olsa da sigorta şirketi ev sahibinden parayı geri istemiyor. Cem Pekkutlucan, "Biz sigortalarken her halükarda para alınamayacakmış gibi düşünerek sigortalıyoruz. Bu finansman değil, tamamen risk sigortası" dedi. Yıllık 12 bin YTL'lik kira geliri için kiracının 6 taksitle toplam 180 YTL, ev sahibinin ise 315 YTL prim ödemesi gerekiyor. Türkiye'de geçen yıl kira alacağından dolayı açılan dava sayısı 20 binden fazlası İstanbul'da olmak üzere toplam 40 bini buldu.

Süre ihlaline ilişkin de poliçe yapacağız
Daha önce mezuniyet sigortası gibi Türkiye'de bulunmayan poliçelere de imza atan ACP Sigorta, Kirelax'ın ardından kontrat sürelerinin ihlali riskini teminat altına alan bir poliçe üzerinde de çalışıyor. Cem Pekkutlucan, "Bu finansal bir sigorta olacak. Mülk sahipleri özellikle ticari mülklerde 5-10 yıllık uzun vadeli kontrat yapmak isterler. Böylece o mülkü almak için kullandıkları kredilerini de garantiye almak ister. Ama kiracı çeşitli nedenlerden dolayı süresinden önce çıkarsa, mağdur olurlar. Bazı kontratlarda buna ilişkin cezai madde var ama o da ancak 3-6 aylık bir kirayı kapsıyor. Bu nedenle bu tür durumları kapsayan bir sigorta üzerinde çalışıyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kira-odeyememe-riskini-azaltan-kirelax-depozitoyu-kaldiracak_49864.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!