Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kiracılık Tarih Oluyor

ABD ve Avrupa'da halkın yüzde 99'unu ev sahibi yapan 'mortgage' sistemi Türkiye'ye geliyor. Sabit geliri olan kira öder gibi ev alacak İp

Akşam
Kiracılık Tarih Oluyor

b>ABD ve Avrupa'da halkın yüzde 99'unu ev sahibi yapan 'mortgage' sistemi Türkiye'ye geliyor. Sabit geliri olan kira öder gibi ev alacak

İpoteğe dayalı kredi
Konut alımında 2005'in ikinci yarısından itibaren 'ipoteğe dayalı kredi' dönemi başlıyor. Ev almak isteyene bankalar ipotek karşılığı 15-20 yıl vadeli kredi verecek. Ödemeler, aylık gelirin yüzde 20-30'unu geçmeyecek. Kredi miktarı konut değerinin yüzde 70'i kadar olacak.

Memurdan işadamına
Enflasyonun erimesiyle gündeme gelen sisteme, ilk etapta sadece İstanbul'dan 100 bin katılım bekleniyor. Memurdan işadamına herkes hedef kitle kapsamında. Türkiye gibi kriz atlatan,yüksek enflasyon yaşayan Arjantin'de 4 yılda 10 milyar dolarlık ipotek piyasası oluştu.

İnşaat sektörüne doping
'Mortgage'nin ekonomiye de getirisi olacak. Krizle 16 milyar dolardan 4 milyar dolarlara gerileyen inşaat sektörü canlanacak. Binlerce kişiye istihdam sağlanacak.

Mortgage'a çeyrek var
İşçisinden işadamına herkesin kira öder gibi ev sahibi olmasını mümkün kılan mortgage piyasası için geri sayım başladı. Yasal altyapı oturtulduğu takdirde önümüzdeki sene sistemin faaliyete geçmesi planlanıyor. Ancak uzmanlara göre sağlıklı bir piyasa için daha gidilecek ve yapılacak çok iş var.

Enflasyon ve faiz oranlarını düşmesi ile birlikte canlanan gayrimenkul pazarında, 'kira öder gibi ev sahibi olma' imkanını sağlayan uzun vadeli ipotek kredileri, yani mortgage sisteminin Türkiye'de başlaması gündemde. Başta SPK ve Maliye Bakanlığı olmak üzere özel sektörden de birçok banka GYO'lar aracılığı ile pazarın nabzını tutmaya çalışıyor. Sektörün önde gelen kuruluşları 2005 yılının ikinci yarısında sistemin hayata geçirileceğine inanıyor. Nitekim, SPK Başkanı Doğan Cansızlar da yasal düzenlemelerin bu yıl içinde tamamlanacağını ve 2005 yılının ikinci yarısına doğru Türk halkının mortgage ile tanışabileceğini söylüyor.

Mortgage, deprem ve ekonomik krizle 1994 yılından bu yana büyüklüğü 16 milyar dolardan 4 milyar dolara düşen gayrimenkul sektörünü canlandıracak anahtar bir proje olarak nitelendiriliyor. Sistemin sadece bununla da kalmayıp, emlak vergisi, konut değerlendirilmesi, ipotek alım-satımı gibi yürürlüklere de belli standartlar getireceği söyleniyor. Ancak tüm bu olumlu beklentilerin yanında, gerekli altyapının henüz tamamlanmadığına dikkat çeken işadamları, mortgage'ın tüm kesimlere hitap etmesi için daha çok yol alınması gerektiğini vurguluyorlar. Özünde mortgage Türkiye'de uygulanması gereken, birçok potansiyeli içinde barındıran faydalı bir proje, fakat sağlıklı işlemesi için özel sektör ve devletin üstüne çok iş düşüyor.

Aylık gelirin yüzde 20'si yetecek
Mortgage sisteminde teminat olarak iki öğe baz alınıyor; alınacak konutun değeri ve tüketicinin ödeme gücü. Uzun vadeli ipotek kredisinde imar mevzuatlarına uygun konut değerinin maksimum yüzde 70'i kredi olarak veriliyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse, mortgage sisteminden faydalanmak isteyenler 50 milyar TL değerindeki bir konut için 35 milyar TL'lık kredi kullanılabilecekler. Aylık kredi ödemelerinde de, sisteme katılanlar aylık gelirlerinin %20-%30'unu 'kira öder gibi' geri ödeyecekler. Yani en düşük seviye olan 525 milyon TLden maaş alan bir memur 105-157 milyon TL aralığında kredi ödeyerek, bir süre sonra ev sahibi olabilecek.

Mortgage nedir?
Mortgage, ipoteğe dayalı konut finansman sistemi. Sistemin işleyişi ülkelere göre farklılık gösteriyor ancak SPK üç Amerikan ve bir Alman modelini örnek alan dört yöntem önermiş durumda Yöntemler, genel olarak konut sahibi olmak isteyenlere finans kuruluşlarınca, konut üzerinden tesis edilecek ipotek karşılığında 15-20 yıl gibi uzun vadeli konut kredilerinin kullanılmasına dayanıyor. Kredilerden doğan alacaklar İpoteğe Dayalı Menkul Kıymet Kuruluşlarına devrediliyor ve bu kuruluşlar devraldıkları alacaklar karşılığında ipotek yatırım fonu veya varlığa dayalı menkul kıymet ihraç ederek, satıyorlar. Sistem kendini kendini besliyor. Konut kredilerinin menkul kıymetleştirilmesinden elde edilen fonlar, tekrar sisteme aktarılıyor ve böylece bankalar uzun vadeli konut kredilerini finanse edebiliyorlar.

Mortgage piyasası nasıl işliyor?
Mortgage piyasasında iki tip piyasa var. Birinci piyasaya bankaların kişilere verdiği kredilerden oluşuyor. Burada teminat olarak çoğunlukla tüketicinin ödeme gücü ve almak istediği konut dikkate alınıyor. Yurtdışında bankalara yardımcı olan servis sağlayıcı firmalar var, fakat henüz bu yapı Türkiye'de oturmuş değil. İkinci el piyasada ise bankalar veya kurumlar bu kredileri satın alıp, yurtdışından veya yurtiçinden ikincil yatırımcılara satıyor. Burada farklı metotlar uygulansa da çoğunlukla bankalar tahvil veya hisse senedi çıkarıp satıyorlar. Özünde varlığı dayalı menkul kıymet ihracatı yapılıyor. Burada alıcılar zenginler, emeklilik fonları, sigortalar, direkt müşteri ile ilişki halinde olmayan toptan piyasadan kişiler oluyor. İkinci el piyasası bankaların likidite sorunu yaşamasını engelliyor ve verdiği kredilerin teminatını çabuk geri almasında yardımcı oluyor.

Volatilite sistemi engeller
Yapı Kredi Koray Genel Müdürü Hakan Kodal, mortgage piyasasında gerçekleşen altyapı ve fonlama çalışmalarının önemine dikkat çekerek, piyasanın sağlıklı çalışması için volatilenin ortadan kalkması gerektiğini vurguladı. Kodal, 'Şimdilik bankalar 7 senelik krediler veriyorlar. Mesela biz Çekmeköy projemizde TL bazında 7 ila 10 yıl arasında krediler dağıtıyoruz. 2-3 sene önce bunu yapamıyorduk, ama şimdi ekonomi olumlu bir seyir içinde ve piyasa canlanmış durumda. Mortgage piyasası ile hedeflenen aslında orta kesimi ev sahibi yapmak. Bunun için piyasa biraz daha bekler çünkü ekonomideki seyrin oturması gerekiyor. Bir yıl enflasyon yüzde 8, sonra 6 ardından 12 olursa sistem yürümez. Enflasyonda düzenli bir seyir gerekli. Mortgage piyasası iniş-çıkışları kaldıramaz' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kiracilik-tarih-oluyor_19489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!