Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızılırmak Boşa Akıyor

Temeli 1996 yılında atılan Obruk Hidroelektrik Santralı, aradan geçen yıllara rağmen bitirilemedi. Bugüne kadar 250 milyon dolar harcanan santralın

Akşamb>Temeli 1996 yılında atılan Obruk Hidroelektrik Santralı, aradan geçen yıllara rağmen bitirilemedi. Bugüne kadar 250 milyon dolar harcanan santralın devreye girmesi için 40 milyon dolar gerekiyor.
Çorum'da sulama ve enerji üretimi amacıyla 8 yıl önce temeli atılan ve 2001 yılında tamamlanması planlanan Obruk Hidroelektrik Santralı, ödenek engeline takıldı. 2002 yılında inşaatı tamamlanan ve su tutma aşamasına gelen barajın enerji tribünleri için devlet ihale açtı. İhaleyi Japon Toshiba firması 26.7 milyon dolar teklifle kazandı. İhaleye katılan diğer firmalar, Toshiba'yı aşırı fiyat kırdığı gerekçesiyle eleştirdi. Ancak Japon firması 27 Kasım 2003 tarihinde ihaleden vazgeçtiğini bildirdi. Toshiba adına yapılan açıklamada, tribünlerin maliyetinin 26 milyon doların çok üzerinde olacağının ortaya çıktığı, bu nedenle ihaleden vazgeçildiği bildirildi. Bu tarihten sonra yeni bir ihale açılmadı.

13.5 MİLYON DOLAR

Bugüne kadar 250 milyon dolar harcanan Obruk HES'e devletin bu yıl ayırdığı ödenek ise 13.5 milyon dolar civarında. Bu ödenekle barajın en erken 2007 yılında bitirilmesi bekleniyor. Bu durumda 50 yıl kullanım ömrü biçilen barajın 11 yılı boşu boşuna harcanmış olacak. Bir türlü devreye giremeyen baraj, bölgede yatırım yapan çiftçileri mağdur etti. Baraj sularından beslenecek bölgeden arazi alıp seracılık için altyapı kuran çiftçiler, baraj geciktikçe zararlarını daha da büyüdüğünü söyledi. Barajın bir an önce tamamlanmasını isteyen çiftçiler, zararlarının telafi edilmesinin zor olduğunu vurguladı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kizilirmak-bosa-akiyor_11541.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!