Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Kızılırmak Suyu Ankara'yı Kanser Edecek'

Ankaralı tüketiciler susuzluk konusunda Gökçek'i suçladı: Kavşaklara harcanan para suya harcansa bu olmazdı. Şimdi Kızılırmak suyuyla kanser patlayacak!

Radikal Gazetesi
'Kızılırmak Suyu Ankara'yı Kanser Edecek'

üketici zehir zemberek... Başkentteki susuzluk sorununun 15 yıllık Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in yanlışlarından kaynaklandığını ileri süren Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin, kente Kızılırmak'tan su getirilmesi projesini durdurmak için de yargıya başvuracaklarını açıkladı. Çetin, Kızılırmak'ın suyunun kentte kanser vakalarını artıracağını söyledi.

Dün bir basın toplantısı düzenleyen Çetin, "Sorumlu ne Tanrı, ne global ısınma. Sorumlu için DSİ'nin Temmuz 1995 tarihli Master Plan raporuna ya da Ocak 2002 Ankara Su Temini Projesi Gerede Sistemi Revizyon Fizibilite Raporu'na veya ASKİ'nin hazırlattığı rapora bakmak yeterli" dedi. Çetin'in verdiği bilgiye göre raporlarda, Gerede Projesi'nin 2003'te bitirilmesi, 2027'ye kadar su sorunun böyle halledilmesi, 2027'den sonra da Kızılırmak Projesi'nin gelmesi isteniyordu.

Kızılırmak Projesi'nin geç devreye sokulmasının nedeninin nehre akıtılan kanalizasyon, tarım ve sanayi atıklarının arıtmasıyla ilgili altyapının ancak bu dönemde bitirilmesi olduğunu belirten Çetin, "Gökçek tarafından inşasına başlanan proje Ankara'ya geldiğinde, insanlar sadece ishal olmayacak, kanser riski, ölüm riski de artacak" dedi.

"Sorunun vehameti, gerçek kamuoyundan saklanıyor" diyen Çetin, Gerede projesinin hayata geçirilmemesinin temelinde de kaynağın yol ve köprü yapımında kullanılmasının yattığını öne sürdü.

Çetin, ASKİ'nin yollara ve köprüye 350 milyon dolar harcadığını, Gerede sistemi ile ilgili birinci aşama tesislerin maliyetininse 238 milyon dolar olduğuna dikkat çekti. Çetin, eğer gerekirse 'yaşam hakkına saldırı' gerekçesiyle AİHM'ye de başvuracaklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizilirmak-suyu-ankarayi-kanser-edecek_54960.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!