Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Koç, 53.2 Milyon Euro'ya Edison'un Santralını Aldı

Koç Holding'e bağlı enerji şirketi Entek, İtalyan Edison'un İzmit Köseköy'de kurulu doğalgaz santralını 53.2 milyon Euro'ya satın aldı. Entek'i

Hürriyet
Koç, 53.2 Milyon Euro'ya Edison'un Santralını Aldı

b>Koç Holding'e bağlı enerji şirketi Entek, İtalyan Edison'un İzmit Köseköy'de kurulu doğalgaz santralını 53.2 milyon Euro'ya satın aldı. Entek'in santraldaki payı yüzde 84.78'e çıktı. Başta Pirelli olmak üzere çevredeki sanayi tesisleri santralın müşterileri arasında bulunuyor.

İTALYAN enerji şirketi Edison, Kocaeli Köseköy'de kurulu doğalgaz santralındaki hisselerini Koç Holding'in iştiraki Entek'e sattı. Böylece Entek'in santraldaki toplam hissesi yüzde 84.78'e çıktı. Geri kalan hisseler ise Türk Pirelli, Çelik Kord ve Set Çimento'nun elinde bulunuyor.

Entek, doğalgaz tribünü için 10.7 milyon Euro ödeyecek. Edison'un 4 milyon Euro'luk banka borcu ve diğer borçlarını da üstlenen Entek'e santralın maliyeti 53.2 milyon Euro'yu buldu.

Kurulu gücü 64 megawatt olan doğalgaz santralı, başta Pirelli olmak üzere yöredeki diğer fabrika ve kuruluşlara enerji sağlıyor.

Bu operasyonla birlikte Koç Enerji Grubu'nun toplam enerji üretimi 140 megawatt'ı Entek, 13 megawatt'ı Arçelik ve 64 megawatt'ı Köseköy'deki doğalgaz santralı olmak üzere 217 megawatt'a ulaştı.

2000'DE AÇILDI

1996 yılından itibaren enerji sektörünü stratejik sektörlerden biri olarak belirleyen Koç Grubu, Bursa'daki Entek Santralı'nı Temmuz 2000'de hizmete açtı. Koç Grubu, bu santral ile Türkiye'nin enerji üretim kapasitesinin yüzde 10'una ulaştı. Koç Topluluğu Enerji Grubu'nun Sönmez şirketleriyle birlikte Bursa Osmangazi'de kurduğu Entek Otoprodüktör kombine çevrim elektrik santralı, 2003 yılında özel üretim şirketi statüsüne geçti. 2003 yılında 915 milyon kilowatsaat elektrik üreten Entek, toplam 58 milyon Euro'luk satış gerçekleştirdi.

Asıl faaliyet alanı enerji sektörü olan İtalyan Edison SpA., bu alanda İtalya'nın önde gelen şirketlerinden biri. Merkezi Milan'da olan Edison, hisselerinin yüzde 91.457'sini elinde tutan Italenergia tarafından kontrol ediliyor. Italenergia'nın da hisselerinin yüzde 38.6'sını Fiat Grubu, yüzde 20'sini Carlo Tassara, yüzde 18'ini Elicricite de France, yüzde 9.5'ini Banca di Roma, yüzde 7.8'ini Nuova Holding San Paolo Imi ve yüzde 6'sını da Intesa BCI'nın elinde bulunduruyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koc-53-2-milyon-euroya-edisonun-santralini-aldi_9230.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!