Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Koç, Demirdöküm İçin Vaillant ile Masaya Oturdu

Koç Grubu, Demirdöküm'ün satışı için önce İtalyan Ferroli'yle görüştü, ancak fiyatta anlaşmazlık nedeniyle görüşmeler sonuçsuz kaldı. Şimdi Koç, Baymak'ın ortağı Baxi ve Vaillant ile masaya oturdu.

Sabah Gazetesi
Koç, Demirdöküm İçin Vaillant ile Masaya Oturdu

b>Koç Grubu, Demirdöküm'ün satışı için önce İtalyan Ferroli'yle görüştü, ancak fiyatta anlaşmazlık nedeniyle görüşmeler sonuçsuz kaldı. Şimdi Koç, Baymak'ın ortağı Baxi ve Vaillant ile masaya oturdu.

Demirdöküm'ün satışı için önce İtalyan Ferroli ile görüşen Koç Grubu, şimdi de Baymak'ın ortağı Baxi ile Vaillant ile de masaya oturdu. Para dergisinden Yasemin Salih'in haberine göre, önce İzocam'ı satan Koç Grubu, şimdi diğer şirketler için görüşmeler yapıyor. Bunlar arasında adı en çok öne çıkan ise Demirdöküm. Koç Grubu en ciddi görüşmeyi İtalyan Ferroli ile yaptı. Öyle ki, henüz Türk basınında şirketin satılacağı haberleri yer almadan önce Demirdöküm, Ferroli'nin patronlarının önüne çıkarıldı.

Bir İngiliz şirketi de var
Panel radyatör ve kombi üreticisi olan Ferroli de global bir şirket ve Türkiye'de yaklaşık 20 yıldır faaliyet gösteriyor. Geçen haftalarda Düzce'de yeni bir fabrika için temel atan Ferroli, uzun zamandır bu yatırımın planlarını yapan Türk yöneticilerine, Demirdöküm'ün İtalya'ya gitmesinin ardından, "Planları askıya alın, Demirdöküm'ü alabiliriz" uyarısı yaptı. Bu nedenle Düzce'deki fabrikanın yapımına iki ay geç başlandığı belirtiliyor. Ama bugörüşme olumlu sonuçlanmadı. Bunun nedeni Demirdöküm'e biçilen 300 milyon Euro'luk değerin Ferroli yönetimine pahalı gelmesi. İtalya'da anlaşma yapamayan Demirdöküm, görüşmelerine başka global şirketlerle devam ediyor. Bunlar arasında, ismi verilmeyen bir İngiliz şirket de var. Baymak'ın yüzde 50 ortağı olan Baxi Grup da görüşülen şirketlerden biri. Sektörü yakından takip eden isimler, Baxi Grup'un da fiyat nedeniyle görüşmeleri yavaşlattığını belirtiyor.

Sektör olumsuz bakıyor
Ancak en ciddi görüşme Alman devi, aynı zamanda kombinin mucidi olan Vaillant ile yapılıyor. Şimdi bütün gözler Vaillant'ta. Şirketin, Demirdöküm'ü alma konusunda kararlı olduğu, görüşmelerin hâlâ devam ettiği belirtiliyor. Vaillant'ın Demirdöküm'ü alma ihtimali, pazardaki diğer oyuncuların pek de istemediği bir tablo yaratıyor. Şirketler, neredeyse "Vaillant almasın da kim alırsa alsın" gibi bir görüşü benimsiyor. Bunun nedeni ise, özellikle kombi pazarında zaten güçlü durumda olan Vaillant'ın, Demirdöküm'ü de alarak pazardaki hakimiyetini iyice hissettirecek olması.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koc-demirdokum-icin-vaillant-ile-masaya-oturdu_48733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!