Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kocaeli'nde Adım Başı Bir Belediye Var

Daha önce kendi bölgelerinde her türlü hizmeti yapan belediyeler, Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet alanı il sınırlarına genişletilince adeta atıl duruma geldi. Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün, bazı belediyelerin birleştirilebileceğini söylüyor.

Zaman Gazetesi
Kocaeli'nde Adım Başı Bir Belediye Var

aha önce kendi bölgelerinde her türlü hizmeti yapan belediyeler, Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet alanı il sınırlarına genişletilince adeta atıl duruma geldi. Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün, bazı belediyelerin birleştirilebileceğini söylüyor. İstanbul'dan sonra tüm sınırları büyükşehire dahil tek il olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 44 belediye bulunuyor. Neredeyse adım başı bir belediyenin bulunduğu ilde, tüm hizmetleri Büyükşehir Belediyesi'nin yapması sebebiyle alt kademe belediyelerinin çoğu, küçük ölçekli etkinlikler düzenleyerek hizmet veriyor.

Daha önce İzmit Büyükşehir Belediyesi'nin bulunduğu Kocaeli'nde, AK Parti döneminde yeni bir kanun çıkartılarak Temmuz 2004 tarihinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kuruldu. Ardından ildeki 44 belediye de Büyükşehir'e bağlandı. Daha önce kendi bölgelerinde her türlü hizmeti yapan belediyeler, Büyükşehir Belediyesi kurulunca adeta atıl duruma geldi. Artık ilin dört bir yanında, belediyelerin ana görevleri olan su, kanalizasyon, kaldırım, yol ve benzeri hizmetleri Büyükşehir yapıyor. Binlerce insanın istihdam edildiği 44 belediye ise vatandaşlara yönelik değişik kültür ve sanatsal etkinlik düzenleyerek varlığını göstermeye çalışıyor.

Yüzölçümü fazla büyük olmayan Kocaeli'nde belediyelerin birbirlerine yakınlıkları da dikkat çekiyor. İzmit Saraybahçe Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arası, yürüyerek 3 dakika. Büyükşehir Belediyesi ile İzmit Bekirpaşa Belediyesi arası ise otomobil hızıyla 5 dakika sürüyor. Aynı durum belde belediyeleri için de geçerli. Maşukiye, Acısu ve Büyükderbent belediyeleri bir arada ve araları otomobil ile 5 dakika sürmüyor. İlde köy görünümünde çok sayıda belde bulunuyor. Kaynakları yetersiz kalan birçok belde, büyükşehire bağlandıktan sonra ilk defa kaldırım ve asfalta kavuştu.

Belediye sayısının çokluğu dikkat çeken Kocaeli'nde şimdi fonksiyonunu yitiren bazı belediyelerin birleştirilip tek belediye haline getirilmesi konuşulmaya başlandı. Kocaeli'nin en sıcak gündem maddesi olan bu fikri ortaya atan AK Parti Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün, birkaç belediyenin kapatılıp bir belediye çatısı altında birleştirilmesi ve birkaç beldenin kapatılarak birleştirilip ilçe oluşturulmasını öneriyor. Önerilerin en önemlisi İzmit Saraybahçe Belediyesi ile İzmit Bekirpaşa belediyeleri birleştirilip İzmit Belediyesi kurmak şeklinde. Yan yana olan beldelerin belediyeleri kapatılarak tek belediye kurulup duruma göre bölgenin ilçe yapılması düşünülüyor.

Birçok vatandaş tarafından makul karşılanan fikre kimi belediye başkanları olumlu, kimileri ise olumsuz bakıyor. Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk, konunun iyice ele alınıp, sivil toplum kuruluşlarının tavsiyelerinin de incelenmesini istiyor. Belediyelerin birleşmesinin bölgelere hizmeti artıracağını düşünen Kullar Belediye Başkanı Mahmut Civelek ise belediye olarak kendi güçlerinin yerinde olduğunu, ancak bazı belediyelerin hizmet üretmekte zorlandığını dile getirdi. Alikahya Belediye Başkanı Sabri Gökbudak, birleşmeyi istemezken, Yuvacık Belediye Başkanı Hikmet Karaaslan da söz konusu fikrin söylentiden ibaret olduğunu belirterek, birleşmelerin gerçekleşeceğine inanmıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kocaelinde-adim-basi-bir-belediye-var_56416.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!