Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Komşu Alma, 'Ev' Al

Geleceğin akıllı evleri sadece özel tasarım mobilyalar değil, günlük hayatı kolaylaştıracak akıllı teknolojiler de içerecek. Britanya'da teknol

Radikal
Komşu Alma, 'Ev' Al

b>Geleceğin akıllı evleri sadece özel tasarım mobilyalar değil, günlük hayatı kolaylaştıracak akıllı teknolojiler de içerecek. Britanya'da teknoloji danışmanlığı hizmeti veren Accenture firması, sakinlerinin yaşantısına göre cevap verecek evler üzerinde çalışıyor.

Fikrin asıl amacı, yalnız yaşayan yaşlıların karşılaştığı zorlukları tespit edecek, olası sağlık sorunları daha ciddi hale gelmeden teşhis koyabilecek ve yalnızlıkla baş edebilmeyi sağlayacak evler tasarlamak. Ancak proje, sağlıklı yaşamak ya da evinden de dış dünyayla iletişimini kesmek istemeyenleri de düşünecek.

BM'ye göre 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 20'si 60 yaşının üzerinde olacak. Gelişmiş ülkelerde ise bu oran yüzde 33'lere varacak. Accenture laboratuvarlarının, hem yaşlılar hem de onlara bakanlara yardımcı olmak için beş ana projesi var: İkna kabiliyeti olan aynalar, bağlantılı masalar, paylaşımlı kitaplar, interaktif resimler, aktivite görüntüleme sistemi.

İkna eden aynalar, kişinin gün boyu yaptıklarını temel alacak ve bu görüntüleri değiştirerek aktaracak. Böylece kişi, egzersiz yapmaz ya da yemeklerine dikkat etmezse ne hale geleceğini görerek sağlıklı bir yaşam tarzına özendirilecek. Bağlantılı masalarda bulunan video konferans sistemi ve projektör yardımıyla uzaklardaki kişilerle bile satranç oynamak mümkün olacak.
Paylaşımlı kitaplar projesi, tüm aile üyelerinin fotoğraf, mesaj ve görüntü gönderebilecekleri ortak bir yayın şeklinde olacak.

İnteraktif resimler, bilgisayar kullanamayan yaşlılar için geliştirilecek. Çerçeveli bir ekrandan istenilen kişiye direkt bağlantı kurulacak. Bağlanılan kişinin kanalına gönderilen mesaj ya da mektup, ekranda bir not kâğıdında görünecek. Buraya sesli mesaj da bırakılabilecek. İstenildiğinde kamera eklenerek görüntülü sohbet imkânı sağlayacak.

Hastalığa erken teşhis
Aktivite görüntüleme sisteminde, ev kameralarla donatılacak. Böylece ev, içinde yaşayanın neyi nasıl yaptığını bilecek. Kameralardan alınan görüntüleri tarayan bir yazılım sistemi, kişinin yüz ifadeleri, duruşu gibi özellikleri tespit edecek. Aynı sistem kişinin yerçekimi merkezini de belirleyerek düştüğü takdirde doktor, bakıcı ya da aileye haber verecek. Sistem kişinin fiziksel ve duygusal durumu hakkında da ipucu verebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/komsu-alma-ev-al_12109.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!