Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Kömür Havzalarımızdan 3 Milyar Tonluk Kısmı Özel Sektöre Açmayı Planladık''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kömür havzalarının 3 milyar tonluk kısmını özel sektöre açmayı planladıklarını bildirdi.

yapi.com.tr / AAEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TEİAŞ Genel Müdürlüğünde, MTA tarafından yeni bulunan kömür sahaları ve üzerinde kurulabilecek termik santrallar hakkında bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin enerji politikasında ve geliştirilen stratejilerinde yerli ve yenilenebilir kaynakları ön plana alan bir yapının dizayn edildiğini belirtti.

Yerli kaynakların arasında yer alan ancak yenilenmeyen tür olsa da önemli bir enerji kaynağı olan yerli kömür üzerine yapılan yatırımların önemine işaret eden Yıldız, kömür havzalarından 3 milyar tonluk kısmı özel sektöre açmaya planladıklarını bildirdi. Yıldız, özel sektöre açılması planlanan havzaların arasında ''Afşin-Elbistan, Konya-Karapınar, Tekirdağ-Çerkezköy'' havzalarını sayabileceklerini ifade etti.

Özel sektörün bu yatırımları yaparken olabildiğince sorunsuz ve kamuyla daha az muhatap olacağı bir yapıyı öngördüklerini belirten Yıldız, bugünkü yapılan toplantıda da bunların ilişkin tavsiye ve önerileri özel sektör ile paylaşacaklarını, EÜAŞ, TKİ ve MTA'nın bilgilerini paylaşacağını ve nasıl bir modelle özel sektörün bu yapıda yer alabileceğinin konuşulacağını kaydetti.

Özel sektör bu yatırımlarını yaparken, ne kadar sorunsuz olursa, ne kadar az probleme baş başa kalırsa o kadar verimli olacağına inandıklarını vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:

''Buna son derece dikkat etmek durumunda olduğumuzu biliyoruz. Önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde bunların yatırıma dönüşmüş olduğunu ve işletmeye açılmış olduğunu görmek bizleri sevindirecektir. 2023 hedefleri arasında yerli kaynaklardan kömürü kullanmadığınız, işletmeye açılmadığı bir dönemin olmamasını istiyoruz. Bu yatırımların adreslerinin, lisans ve yatırımcıların adının belli olduğu, belli bir kısmının yatırımlara devam ettiği, bir kısmının bittiği bir dönem olsun istiyoruz. Gelişen teknolojiyle beraber kömür santrallerine dönük yatırımlar, bunların yerli kaynaktan yapılıyor olmasının, enerji fiyatları açısından da olumlu sonuçları olacaktır, hem de ülke ekonomisine artılar oluşturacaktır''

Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış da, bugünkü toplantıda ülke ekonomisine kazandırılacak kömür havzaları ve termik santrallerle ilgili özel sektörün görüşlerini almak istediklerini belirtirken, 2005 yılında başlatılan ''Linyit Rezervlerinin Geliştirilmesi ve Yeni Sahalarda Linyit Aranması Projesi'' kapsamında, 9 milyar ton olan kömür rezervlerinin 12,9 milyar tona ulaştığını bildirdi.

Türkiye'nin en büyük linyit rezervi sahasının Afşin Elbistan'da olduğuna işaret eden Alış, burada bilinen 4,5 milyar tonluk bir rezerv olduğunu söyledi.

Geçmişte Afşin Elbistan C-D ihalelerinin iptal edildiğini hatırlatan Alış, bu yatırımlar hangi modelle yapılırsa başarılı olunabileceği konusunu da ele alacaklarını söyledi.

''Nükleerde dahi, alım garantisi olmaksızın gelen teklifler var''

MTA'dan devredilecek sahaların termik santral kurulması amaçlı değerlendirilmesi konusuna da değinen Alış, Bakanlığın ve Şirketin görüşlerine göre bu kömür rezervlerine dayalı olarak termik santral kurulması için ''rödovans modeli, kamu özel sektör ortaklığı modeli ve kamu yatırım modeli (açık ihale, yap-işlet, yap-işlet-devret modelleri) gibi 3 yatırım seçenekleri üzerinde durulabileceğini kaydetti.

Alış, bu anlamda da kömür havzalarının ülke ekonomisine kazandırılmasında özel sektörün düşüncelerinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız da Genel Müdürün konuşmasının ardından, ''artık nükleer güç santrallerinin yapımında dahi bırakın Hazine'nin devlet garantisini, alım garantisi olmaksızın özel sektörden gelen teklifler var. Rödovans, kamu özel sektör ortaklığı, kamu yatırımı modeli gibi modeller tartışılır. Önemli olan bunu sağlıklı işleyen bir sisteme oturtalım ve çevreye duyarlı bir kömürden bahsediyor olalım, teknolojisi gelişmiş uygun model olmasına da dikkat edelim, kömürle alakalı özel sektörün problemsiz olacağı bir yapıyı öngörelim'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/komur-havzalarimizdan-3-milyar-tonluk-kismi-ozel-sektore-acmayi-planladik_87305.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!