Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kömürden Çıkış Raporu: ‘Geliri Koruma Güdüsü Gelişiyor’

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği (İDPAD) koordinasyonunda hazırlanan Kömürden Çıkış Tartışmaları Ekseninde Çayırhan Mahallesi ve Adil Dönüşüm Araştırma Raporu’nun sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı.

yapi.com.tr
Kömürden Çıkış Raporu: ‘Geliri Koruma Güdüsü Gelişiyor’

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği (İDPAD) Başkan Yardımcısı Dr. Alkan Üstün ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Dr. Bahattin Cizreli tarafından hazırlanan rapora göre Termik santral ve kömür madenlerinin çevreye verdiği zararlar ortada olmasına karşın, rapora göre bölgede yaşayanların ekonomik yönden maden ve santrale bağımlı olması kömür enerjisinden vazgeçmek için belirli önlemlerin alınmasını gerektiriyor.

Cumhuriyet’ten Süleyman Özkan’ın haberine göre; Üstün, 8 bin 600 nüfuslu Çayırhan’da ekonominin kömüre dayalı olduğunu, linyit madeni ve termik santralde 2 bin 400 kişinin çalıştığı belirterek, “Çalışanların aileleri de hesaba katıldığında mahallenin önemli kısmının karbon yoğun sektörlerden geçimini sağladı anlaşılmaktadır.” dedi.

Üstün, araştırma sonucuna göre bölge halkının kömüre dayalı ekonomiden sağladığı faydayı korumaya yönelik içgüdü geliştirdiği belirterek, “Kömür madenciliğine bağlı enerji üretiminin çevreye ve sağlığa zarar verdiği yönündeki düşüncelere mesafeli durmaktadır.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/komurden-cikis-raporu-geliri-koruma-gudusu-gelisiyor_191719.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!