Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konak'ın Çehresi Değişiyor

Karayolları meydanın göbeğinde bir çirkinlik abidesi gibi duran kavşağı tamamlayıp, 1 Mayıs 2006 tarihinde hizmete açacak.

Yeni Asır
Konak'ın Çehresi Değişiyor

arayolları meydanın göbeğinde bir çirkinlik abidesi gibi duran kavşağı tamamlayıp, 1 Mayıs 2006 tarihinde hizmete açacak.

Konak Meydanı'nın göbeğinde bir çirkinlik abidesi olarak duran Konak Köprülü Kavşak İnşaatı yaklaşık 6 yıllık aradan sonra yeniden başladı. İlk harcı 1997 yılında koyulan ve 1999 yılında İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu"nun aldığı SİT kararıyla inşaatı durdurulan Konak Köprülü Kavşağı'nın önü 6 yıl sonra yine koruma kurulunun kararıyla açılmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Bayındırlık Bakanlığı'nın mutabık kaldığı imar planı gereğince köprülü kavşağı tamamlamak için çalışmalar başlatıldı.

Kontroller yapılıyor
Bayındır İnşaat Ege Bölge Müdürü Muammer Zenginer firmaya bağlı mühendislerin yarım kalan köprülü kavşak inşaatı üzerinde çalıştıklarını söyledi. Köprülü Kavşak inşaatının 'ard germe' adı verilen özel bir teknikle inşa edildiğini belirten Zenginer, uzun yıllardan bu yana inşaatı yarım kalan bir yapı olduğu için öncelikli olarak durum tespiti yaptıklarını belirtti. Paslanan demir ve betonların temizlenmesi ve bir takım testlere tabi tutulması gerektiğini anlatan Zenginer, "Temizlik ve kontroller tamamlandıktan sonra 15 gün içinde inşaat safhasına geçeceğiz" dedi.
Karayolları İkinci Bölge Müdürü Erol Altun'da yıllardır yarım kalmış bir yatırımın inşaatının yeniden başlamasına sevindiklerini vurguladı. Altun, "Büyükşehir Belediyesi'nin, Karayollarının ve Koruma Kurulu'nun uygun bir projede anlaşarak çözmüş olmaları, karayolları olarak bizimde kısa sürede inşaata başlamamız, İzmir'e yarım kalmış bir yatırımı kazandıracak. Hayırlı olsun" diye konuştu.

Bakan Ergezen İzmir'e gelecek
Karayolları Bölge Müdürü Erol Altun geçtiğimiz hafta Ankara'ya giderek Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ve Müsteşar Sabri Erbakan'ı İzmir'e davet ettiğini dile getirdi. Bakan Ergezen'in daveti kabul ettiğini ve mutlaka geleceğini söylediğini belirten Altun, Bakan Ergezen'e müsteşar Sabri Ersbakan'ın da eşlik edeceğini ifade etti. İzmir ziyareti sırasında Bakan Ergezen'in yapımına yeniden başlanan köprülü kavşak inşaatında incelemelerde bulunacağını anlatan Altun, "Bu çalışmalar İzmir'e hayırlı olsun" dedi.

İlk girişim Piriştina'dan geldi
1999 yılında Konak Köprülü Kavşağı inşaanın kurul tarafından durdurulması üzerine dönemin belediye Başkanı Ahmet Piriştina, yarım kalan Konak Köprülü Kavşağı'nın yapımına olanak sağlayacak, aynı zamanda da kıyı kenar çizgisinde kalan alt geçiti yasal zemine oturtacak öneri planlarını Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen'e sunmuştu. Piriştina'nın vefatının ardından göreve gelen Aziz Kocaoğlu, bıraktığı yerden işi sürdürdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konakin-cehresi-degisiyor_27005.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!