Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konak'ta Sevindiren Karar

İzmir'in kangren haline gelen sorunlarından birisi daha çözüldü. İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Bayındırlık ve İskan Ba

Yeni Asır
Konak'ta Sevindiren Karar

b>İzmir'in kangren haline gelen sorunlarından birisi daha çözüldü. İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın gönderdiği, inşaatı yarım kalan Köprülü Kavşağı'nın yapımına olanak sağlayacak öneri planlarını oy birliği ile kabul etti.

Planların onaylanmasıyla birlikte İzmir'in en merkezi yerlerinden biri olan Konak Meydanı'ndaki görüntü kirliliğinin ortadan kalkması için de geri sayım başlamış oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İzmir'in sorunlarından bir tanesini daha çözmüş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi. Kocaoğlu planların onaylanmasıyla birlikte Hem Konak Köprülü Kavşağı'nın önündeki engelin kalktığını, hem de daha önce mahkeme tarafından hakkında yürütmenin durdurulması kararı verilen alt geçidin yasal zemine oturacağını söyledi.

Gerilerde kaldı
1999 yılında İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla yapımı durdurulan Konak Köprülü Kavşağı inşaatı, yine Koruma Kurulu'nun kararı doğrultusunda önümüzdeki aylarda kaldığı yerden devam edecek. Öte yandan mahkemece kaçak olduğu gerekçesiyle hakkında yürütmenin durdurulması kararı verilen ve yıkılması gündeme gelen Konak Altgeçidi de bakanlığın kendi sorumluluk alanı içinde kalan planları onaması ile yıkılmaktan kurtuldu.
Geriye Konak ve Büyükşehir Belediye Meclisi kararlarının kaldığını belirten Karayolları Bölge Müdürü Erol Altun, en geç mart-nisan ayında inşaatlara başlayabileceklerini söyledi. Karaburun, Bornova ve Konak Köprülü Kavşağı inşaatları için bakanlıktan 12 milyon dolar ödenek istediklerini, bunun 3.5 milyon dolarının Köprülü Kavşağı'na harcanacağını ifade eden Altun en geç 2006 mart ayına kadar inşaatların tamamlanıp, İzmirli'nin hizmetine sunulabileceğini söyledi.
Konak Köprülü Kavşağı ile ilgili son görüşmesini 2004 yılı şubat ayında gerçekleştiren kurul, Bayındırlık Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi'nin uzlaşması halinde kavşağa onay vereceğini belirtmişti.

Süreç nasıl işleyecek?
*İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun bakanlığın büyükşelhir belediyesi ile mutabık kaldığı planları onamasıyla, hem altgeçit hem de Köprülü Kavşağı inşaatı sorunu tamamen ortadan kalkmış olacak.
*Kurul Kararının ardından Konak Belediyesi, Konak Köprülü Kavşağı inşaatlarını 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı imar planlarına işleyerek meclis kararı alacak.
*Konak Belediyesi'nin ardından Büyükşehir Belediyesi de 1/5 binlik koruma planlarına viyadükleri işleyecek ve meclisinden karar çıkartacak. Karar, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na gönderilecek. Bakanlık, kıyı kenar çizgisi dışında kalan Konak Altgeçidi'nin de işli bulunduğu planları onayacak. Böylece Konak Altgeçi de kaçak olmaktan çıkmış olacak.
*Tüm bu gelişmelerin ardından en geç mart ayında yarım kalan Köprülü Kavşağı inşaatına başlanabilecek.

Yeni başkan Bakır oldu
İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu yeni yılın ilk toplantısıyla birlikte görev süresi dolan Kurul Başkanı Tankut Ünal'ın yerine yeni başkanını da seçti. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof Doktor Güven Bakır, İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun yeni başkanı oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konakta-sevindiren-karar_22323.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!