Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kongre Vadisi'ne Kazma Vuruldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kongre Vadisi projesinin çalışmalarına başladı. Bu çerçevede Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nın önündeki alanda hafriyat çalışmaları yapılıyor.

Zaman Gazetesi
Kongre Vadisi'ne Kazma Vuruldu

stanbul Büyükşehir Belediyesi, Kongre Vadisi projesinin çalışmalarına başladı. Bu çerçevede Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nın önündeki alanda hafriyat çalışmaları yapılıyor. Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yeniden yapılmasını da kapsayan projenin Ekim 2009'daki IMF Guvernörler Toplantısı'na kadar bitirilmesi düşünülüyor.

Ancak belediye tarafından öncü olarak hazırlanan avan projesini onaylayan 2 No'lu İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun başkanı Prof. Dr. Mete Tapan, uygulama projesi onaylanmadan inşaata başlanmasının yasal olmadığını söyledi. Tapan, "Ben Muhsin Ertuğrul'un yerine yeni bir binanın yapılması gerektiğini savunuyorum. Ancak yasal açıdan uygulama projesi de bize gelmiş olmalıydı. Maalesef böyle bir hızla başlandı. Eğer gelseydi avan proje ile karşılaştırıp uygun ise 6-7 ay evvel onaylamış olurduk. Şu an dahi gelse incelenir." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden bir yetkili ise başlatılan çalışmanın inşaat değil, hazırlık çalışması olduğunu belirterek, "Önümüzdeki hafta kurul'a uygulama projesi sunulacak. Onaylanmasından sonra inşaat çalışmasına geçilecek." dedi.

Proje kapsamında yıkılacak Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde 30 Mart'a kadar oyunlarda aksama olmayacak. Tiyatronun yıkılacağı tarih belli olmazken mümkün olduğu kadar uzun süre açık kalması hedefleniyor. Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya, yaşadıkları olağandışı durumun seyirciye yansımaması için gayret ettiklerini söyledi. Şehir merkezinde yeni bir tiyatro binasının açılması için çalıştıklarını ifade eden Alkaya, "Şu anda perdelerimiz açık ve oyunlar oynanıyor. Bizim için önemli olan bu." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kongre-vadisine-kazma-vuruldu_60187.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!