Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kongre ve Kültür Merkezi İçin Geri Sayım Başladı

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) arazisi üzerinde yapılması planlanan Ankara Kongre ve Kültür Merkezi Projesi ile ilgili son kararı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'in başkanlığında, 7 Aralık'ta toplanacak Milli Komite verecek.

Cumhuriyet ANKARA
Kongre ve Kültür Merkezi İçin Geri Sayım Başladı

b>Atatürk Kültür Merkezi (AKM) arazisi üzerinde yapılması planlanan Ankara Kongre ve Kültür Merkezi Projesi ile ilgili son kararı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'in başkanlığında, 7 Aralık'ta toplanacak Milli Komite verecek. Cumhuriyet Ankara 'ya konuya ilişkin açıklarda bulunan Kültür Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı ve Eski Opera Genel Müdürü Hüseyin Akbulut , ''Ankara Kültür ve Kongre Merkezi Projesi, benim Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü yaptığım dönemde gerçekleşti. Ankara Kongre ve Kültür Merkezi Projesi'nin geleceği, 7 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Sezer'in elinde olacak'' dedi. Projenin temelinin atılma noktasına geldiğini ve yaşama geçirilmesi için milyonlarca dolar harcandığını ifade eden Akbulut, ''Milli Komite'nin geçen sürece, harcanan kamu parasına ve emeğe önem vereceğini düşünüyorum. Ankara Kongre ve Kültür Merkezi Projesi, Ankara'ya çok önemli bir soluk getirecek'' diye konuştu.

Ankara'nın Avrupa'da opera, kongre merkezleri ve senfoni orkestrası salonlarının tek çatı altında toplandığı binaya sahip olmayan tek başkent olduğuna işaret eden Akbulut, kongre ve kültür merkezinin bu açığı kapatacağını söyledi. Akbulut, projenin Atatürk 'ün düşlediği Kültür ve Sanat Devrimi'ne de önemli katkı sağlayacağını kaydetti. AKM alanının Anakent Belediyesi tarafından sürekli farklı projelerle alınmak istendiğine işaret eden Akbulut, ''Ankara Kültür Merkezi ve Ankara Kongre ve Kültür Merkezi Projesi ranta teslim edilemez'' dedi.

Belediyenin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Tarih ve Kültür Parkı adı altında bir proje yürüttüğünü anımsatan Akbulut, ''Anakent Belediyesi, alandaki projeleri yok etmek ve alana hakim olmak istiyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın da konu hakkında bilgilendiği zaman bu duruma izin vermeyeceğini düşünüyorum'' diye konuştu. Akbulut, bu projeyle ilgili son kararı da yine Milli Komite'nin vereceğini söyledi.

Arsa zihniyetiyle bakılıyor!
Anakent Belediyesi'nin, Atatürk'ün başlattığı Sanat Devrimi'nin yaşatılması amaçlanan alana kültürel olarak değil, arsa zihniyeti ile baktığını ifade eden Akbulut, şunları kaydetti: ''Anakent Belediyesi, o bölgeye ticari amaçlı olarak başka türlü projeler yapmak istiyor. Bütün büyük kentlerin belediye başkanları kültürel çalışmaları destekler ve hizmet sunar. Anakent Belediyesi de, başkentte yaşayan insanlara Türk kültür ve sanat etkinlikleri sunmak zorundadır. Fakat Anakent Belediyesi, 25 yıllık bir çalışmayı ortadan kaldırmak istiyor.''

Ankara Kongre ve Kültür Merkezi Proje Başkanı Özgür Ecevit de, projeye ilişkin şöyle konuştu: ''Ankara Kongre ve Kültür Merkezi, Avrupa'nın en büyük kültür merkezlerinden birisi olacaktır. Bizim buradaki şansımız Hipodrom alanı gibi büyük bir arazinin bu işe tahsis edilmiş olmasıdır. Bu proje 2,5 sene gibi uzun bir sürede, uzmanlarla yapılmıştır. Son zamanlarda projenin iptal edilmesi gündemde. Ankara Kongre ve Kültür Merkezi ile ilgili tüm kararları, Cumhurbaşkanı başkanlığındaki Milli Komite belirliyor. Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkılması yönünde kararlar gündeme gelmektedir.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/kongre-ve-kultur-merkezi-icin-geri-sayim-basladi_49734.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!