Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Alma İsteği Yüksek, Alma Girişimi Düşük

Türkiye'de artık konut almak isteyen vatandaşların yarısından fazlasının aklına ilk önce Toplu Konut İdaresi (TOKİ) geliyor. Vatandaşların yüzde 70'ten fazlası TOKİ'yi 'güvenilir' buluyor.

Radikal Gazetesiürkiye'de artık konut almak isteyen vatandaşların yarısından fazlasının aklına ilk önce Toplu Konut İdaresi (TOKİ) geliyor. Vatandaşların yüzde 70'ten fazlası TOKİ'yi 'güvenilir' buluyor.

Konut satın alma eğilimleri konusunda yapılan belirlemeye göre, katılımcıların konut satın alma isteği çok fazla ama bu konuda girişim yapanların sayısı oldukça az. Girişimde bulunanların yarısından fazlası ise TOKİ'ye tercih ediyor.

TOKİ'ye güven duyuluyor
TOKİ, 'dışardan görünen yüzünü daha iyi anlamak ve tanımlayabilmek, kamuoyundaki tanınabilirliğini değerlendirmek, güvenilirliğini ölçmek' amacıyla, bir araştırma şirketine, 'Bilinirlik, Güvenilirlik ve Marka İmajı Araştırması' yaptırdı. Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 70'i TOKİ'ye güveniyor. Türkiye genelini temsil eden 21 il ve bu illere bağlı ilçelerde 2 bin 685 hane halkı reisi veya eşiyle yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 80.6'sı 'imkânı olsa' bugün ev alacak. Vatandaşların konut sahibi olmaya verdiği önemi gösteren bu oran, Güneydoğu'da yüzde 85.9'a çıkıyor.

Aynı evde 12 yıl
Araştırma verilerine göre, katılımcıların yüzde 30.2'si kirada otururken, bunların yüzde 53.5'i aylık 201-500 YTL arasında kira ödüyor. Türkiye genelinde aynı evde oturma süresi ortalama 12 yıl olarak belirlenirken, katılımcıların yüzde 22.2'si, kiracıların ise yüzde 39.1'i gelecek beş yıl içinde oturduğu evden taşınmayı düşünüyor. Evden taşınmak isteyenler, taşınacakları konutun seçiminde öncelikleri 'kaliteli ve uygun fiyatlı konut olmasına' ve 'ulaşım kolaylığı'na veriyor.

Yeni daire almak isteyenlerin yüzde 68.8'inin ise TOKİ'yi tercih ettiği belirlendi. Satın alma girişiminde bulunanların yüzde 33.3'ü TOKİ'den konut alırken, yüzde 57.1'inin konut alma girişimi olumsuz sonuçlanmış. Konut tercihine ilişkin değerlendirmede, katılımcıların büyük bölümünün 'üç oda ve bir salondan oluşan, fiyatı da 50-75 bin YTL arasında değişen daire' istediği belirlendi. TOKİ denilince akla ilk olarak 'uygun fiyatla kira öder gibi ev sahibi olmak' var.

İlk istenen, uygun fiyat
Sonuçlara göre, konut alma olasılığı olmayanlar 'TOKİ'nin pahalı, yüksek fiyatla konut ürettiğini' veya 'konuta ihtiyacı olmadığını' ifade etti. Konut fiyatını pahalı bulanların yüzde 43.8'inin alt gelir grubunda olduğu, Ankara, İstanbul gibi kentlerde oturdukları belirlendi. Katılımcılar, ankette sayılan kamu kuruluşları arasında 'performansı en yüksek kuruluş' olarak TOKİ'yi ilk sırada sayarken, bunu Karayolları Genel Müdürlüğü, THY ve Merkez Bankası izledi. Sonuçlara göre, katılımcıların yüzde 59'u, konut satın alırken öncelikle 'tanıdıklarından' bilgi edinmeyi tercih ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-alma-istegi-yuksek-alma-girisimi-dusuk_59270.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!