Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konut Faizi Yarışında Ziraat'ten Büyük Atak

Akbank ve İş Bankası'nın konut kredisi faizini aylık bazda yüzde 1 .35'e çekmesinden sonra, Garanti Bankası faizi yüzde 1 .34 yapmıştı.

Vatankbank ve İş Bankası'nın konut kredisi faizini aylık bazda yüzde 1 .35'e çekmesinden sonra, Garanti Bankası faizi yüzde 1 .34 yapmıştı. İki hafta sessiz kalan Ziraat Bankası, faizi yüzde 1.30'a çekmeye hazırlanıyor. Yeni faiz oranını Babacan'a da bildiren Ziraat, oranı bugün ya da yarın ilan edecek.

Özel bankaların iki hafta önce başladığı konut kredisi faiz oranını düşürme yarışında Ziraat Bankası final golünü atmaya hazırlanıyor.

Bugün duyurulması planlanan bir kararla Ziraat Bankası, özel bankaların 1.34'e indirdiği faiz oranlarını, 1.30'a çektiğini açıklayacak. Ziraat'in bu kararının, kamu bankalarını haksız rekabetle suçlayan özel bankaların büyük tepkisini çekmesi bekleniyor.

Konut kredisi faizleri yüzde 1.45 seviyesinde seyrederken, iki hafta önce Akbank ve aynı günün akşamı İş Bankası faizleri yüzde 1.35 seviyesine çekerek kredide yeni bir dönemi başlatmıştı. Araya haftasonu girdikten sonra Garanti Bankası da yeni oranını yüzde 1.34 olarak belirlemişti. Bu arada Dışbank ise vadeyi 25 yıla çıkararak yarışa yeni bir soluk getirmişti. Ziraat Bankası ise bu gelişmeleri bir süre sessiz takip ettikten sonra büyük finali yapmaya karar verdi.

Ziraat 1.30'a inecek
Ziraat Bankası önceki gün aldığı bir kararla bankalar arası konut kredisi faiz oranındaki yarışa katılmaya karar verdi. Halen yüzde 1.49 olan faiz oranının yüzde 1.30'a indirilmesi kararlaştırıldı. Kararın bugün kamuoyuna duyurulması planlandı.

Bir süre önce Akbank'ın başlattığı ve İş Bankası'nın da hemen karşılık verdiği faiz indirimlerini bir süredir uzaktan izleyen Ziraat Bankası yetkilileri, en son önceki gün piyasayı detaylı analiz ederek konut kredisi faizinde indirim kararı aldı. Konuyla ilgili karar konusunda Bakan Babacan da bilgilendirildi.

Ziraat Bankası yetkilileri, daha önce de tüketici kredilerinde yaptıkları faiz indirimiyle özel bankaların tepkisini çektiklerini hatırlatarak, "Faiz yarışı kızışıyor" yorumunu yaptılar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-faizi-yarisinda-ziraatten-buyuk-atak_29655.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!