Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Konut Finansmanı Sisteminde Vergi Teşvikinin Ekonomik Bedeli Ağır Olur'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, hükümet olarak, Meclis'te bulunan 'ipoteğe dayalı konut finansman sistemi' (mortgage) yasa tasarısındaki vergi teşvikinin değişmesini istediklerini bildirdi.

Radikal Gazetesi
'Konut Finansmanı Sisteminde Vergi Teşvikinin Ekonomik Bedeli Ağır Olur'

evlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, hükümet olarak, Meclis'te bulunan 'ipoteğe dayalı konut finansman sistemi' (mortgage) yasa tasarısındaki vergi teşvikinin değişmesini istediklerini bildirerek, "Komisyon aşamasında, 'ipoteğe dayalı konut finansman sistemi' konusunda vergi teşviki unsuru gündeme gelmiş. Biz hükümet olarak bu teşvik konusunun değişmesini arzu ediyoruz. Çünkü şu anda içinde bulunduğumuz makro ekonomik ortam böyle bir teşvike müsaade edecek bir ortam değil" dedi. Ali Babacan, ekonomideki son gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı. Babacan, sistemin bir konut finansmanı yöntemi olduğunu ve Türkiye'de şu anda, 22 milyar YTL'yi aşan bir konut finansmanı hacmi söz konusu olduğunu belirtti.

'Seçimler etkilemesin'
Babacan şöyle konuştu: "Hükümet olarak bu teşvik konusunun değişmesini arzu ediyoruz. Çünkü şu anda içinde bulunduğumuz makro ekonomik ortam böyle bir teşvike müsaade edecek bir ortam değil. 'İpoteğe dayalı konut finansman sistemi' üzerindeki faizin gelir vergisinden düşmesi isteniyor, biz bunun doğru olmadığı kanaatine ulaştık. Bazı ülkelerde uygulandığı iddia edildi. Biz bunu uygulayan ülkelerin yetkilileriyle görüştük ve bize 'biz bir hata ettik, aman aynı hataya siz de düşmeyin' dediler.

Bu türden yükler ilk başta küçük gibi görünse de, 'ipoteğe dayalı konut finansman sistemi' sistemi geliştikçe altından kalkılamayacak ve sürdürülemeyecek mali yükler getiriyor. Bu vergi teşviki adil de değil. Yani geliri en yüksek olan en yüksek vergi teşvikini alacak. Örneğin Almanya bu teşvikleri basamak basamak kaldırmaya başladı. Eğer bu teşvik, komisyondan geçtiği şekliyle Meclis Genel Kurulu'ndan da geçerse o zaman Türkiye'nin şu anda uygulamakta olduğu başarılı ekonomik programa tamamıyla ters, son derece olumsuz bir adım atılmış olur. Bunun sonucunu biz, daha yüksek enflasyon, daha yüksek faiz ve cari açık olarak görürüz ve Türkiye'ye çok ağır bir bedeli olur. Onun için sakın hiç kimse, seçim havasının rüzgârına kapılıp, gelecek nesillere bedel ödetecek bir adım atmasın. Bunu arzu ediyoruz."

Ali Babacan diğer konulardaki sorulara da şu yanıtları verdi:
Bonozedelere düzenleme: İmarbank'tan bono alanlara ödeme yapmak için bununla ilgili bir yasal düzenleme yapmaya karar verdik. Bununla ilgili yasal düzenleme kısa bir süre sonra çıkabilecek. Yapılacak ödemeler konusunda TMSF, BDDK ve SPK ortak çalışma yürütüyor.

İşgücü maliyetleri 5 puan azaltılabilir: Türkiye'deki ekonomik büyüme devam ettiği sürece, istihdam piyasasının daha esnek hale getirilmesiyle birlikte ocak ayında başlayan işsizlikteki düşüş oranı bundan böyle sürecek.

İstihdam maliyeti nedeniyle, işverenlerin yeni eleman almak yerine eski elemanları fazla mesaiyle çalıştırma yoluna gidiyor. Bütçe imkânları elverdiği ölçüde istihdam yükünü azaltmaya gayret edeceğiz. Bütçe gelirlerinde beklenenden fazla gerçekleşme olursa, 1.7 milyar YTL'lik bir gelir fazlasıyla, işgücü üzerindeki maliyetleri 5 puan kadar hafifletebileceğimizi düşünüyorum.

Enerji faslı için açış kriteri istenmeyebilir: Brüksel'de yedi AB Komisyonu üyesiyle görüştük. Bu görüşmelerde, Türkiye'nin 2007-2013 arasındaki AB sürecine ilişkin yol haritasını belirlemeye karar verdiği 10 Ocak 2007 kararlarının, AB Komisyonu üzerinde çok etkili olduğunu gördük. Bu yol haritası kararıyla, Türkiye'nin AB sürecindeki kararlılığını da gördüler. Komisyon 10 Ocak kararlarını destekleyecek. Enerji faslı için bile bir açış kriteri istenmeyebilir. Bunun bilgisini aldım. Enerji faslı, açış kriteri olmayan diğer dört fasıla ek olarak beşinci fasıl olarak Türkiye'nin önüne gelebilecek.

'Güzellikleri engelledik sanılıyor'
Ali Babacan, mortgage sisteminde tartışılan vergi teşvikiyle ilgili ayrıca şunları söyledi: "Kendi aramızda görüştük, Bakanlar Kurulu'nda görüşüldü ancak bu öyle bir konu ki, komisyonda konulmuş ve Genel Kurul'da geri çekmek sanki vatandaşa sunulacak güzellikler engellenmiş oldu şeklinde algılanıyor. Teşvik ile en çok zengine, en çok gelir vergisi dilimlerine giren kişilere en çok yarar sağlanmış olacak. İçinde bulunduğumuz koşullar ve mali disiplinde kesinlikle böyle bir teşvik çok kötü olur." Babacan, yasayla gelecek yenilikler konusunda da şunları söyledi: "Yasa, konut finansmanıyla ilgili kredilerin ikinci el piyasasının oluşmasını sağlayacak. Mortgage, bankaların kaynak imkânlarını çeşitlendirecek ve kaynak maliyetlerini de azaltacak. Yasadaki en önemli değişiklik, kredi kullanıcıları açısından, değişken faizli konut kredisi imkânı getirecek olması. Bu imkânla, faizler ileride daha da düşeceği için bu krediyi kullanan vatandaş, değişken faiz çerçevesinde, ileride daha düşük faiz ödeyebilecek."

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-finansmani-sisteminde-vergi-tesvikinin-ekonomik-bedeli-agir-olur_51986.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!