Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Kredi Faizleri Seçimi Bekliyor

Bank Europa Genel Müdürü Cüneyt Genç, öncelikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin konut piyasasının yönünü belirleyeceğini, bunun piyasalarca olumlu görülmesi durumunda konut kredi faizlerinde düşüş başlayacağını bildirdi.

CNN Türkonutta yüzde 1'in altına gerileyen ve Mayıs'ta yaşanan dalgalanmaların ardından yüzde 1.8'lere çıkan faizlerde tekrar eski seviye için genel seçimlerin beklenmesi gerekeceği tahmin ediliyor.

Bank Europa Genel Müdürü Cüneyt Genç, öncelikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin konut piyasasının yönünü belirleyeceğini, bunun piyasalarca olumlu görülmesi durumunda konut kredi faizlerinde düşüş başlayacağını bildirdi.

Genç, Mayıs ve Haziran ayında finansal piyasalarda yaşanan dalgalanma sonrası konut kredilerinin yüzde 70'e varan oranda azaldığına dikkati çekti. Aslında bunun sağlıklı gelişim açısından iyi bir durum olduğuna dikkati çeken Genç, artık daha bilinçli müşterinin geldiğini, kredi başvurularında onaylanma oranının yukarılara çıkmaya başladığını kaydetti.

İşlem sayısı azaldı
Emlak piyasasında beklentinin sürdüğünü, önümüzdeki dönemde kriz gibi bir ortam beklenmediği için fiyatlarda düşüş yaşanmadığını söyleyen Cüneyt Genç, alıcıların yüksek fiyatlara yaklaşmak istemediğini, çünkü faizlerin yüksek olduğunu ifade etti. Emlak sahiplerinin de ileriye yönelik beklentileri olduğunu ve bunun için satmamalarının olumlu olacağını düşündüklerini vurgulayan Bank Europa Genel Müdürü, bu nedenle işlem sayısının azaldığını söyledi.

Mortgage tasarısının bir an önce çıkmasının iyi olacağını düşündüklerini anlatan Genç, ''Ancak hangi kanun çıkarsa çıksın onun anlaşılması, piyasa tarafından algılanması 1-2 yılı buluyor'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredi-faizleri-secimi-bekliyor_49611.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!