Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Kredileri Üst Gelir Grubuna Yönelik

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye’de her yıl ortalama 500 binden fazla konut yapımına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, bunun yeni sistem gerektirdiğini söyledi.

NTV-MSNBCaşbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye’de her yıl ortalama 500 binden fazla konut yapımına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, bunun yeni sistem gerektirdiğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye’de her yıl ortalama 500 binden fazla konut yapımına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, bu ihtiyacın karşılanması ve düzenli yapılaşma için yeni sistem oluşturulmasına yönelik çalışmalar yapıldığını söyledi. Şahin, DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan’ın, emlak fiyatlarındaki artış, konut ihtiyacı ve ipoteğe dayalı uzun vadeli konut kredisi sistemine (mortgage) ilişkin soru önergesini cevaplandırdı.

Şahin, ülkede her yıl yaklaşık 500 binin üzerinde konut üretilmesine ihtiyaç olduğunu ifade ederek, “DİE ve DPT verileri esas alındığında; 2003 yılında 599 bin 700 olan toplam konut ihtiyacına karşılık yapı kullanma izni alan konut sayısı 158 bin 392’dir. 2005 yılında toplam konut ihtiyacının ise 679 bin 600 olacağı tahmin edilmektedir” dedi.

Düzenli konut yapımının desteklenmesi ve kaçak yapılaşmanın önlenebilmesi için, konut ihtiyacının mevcut yerleşim alanlarındaki yoğunluğun artırılması yoluyla değil yeni alanların iskana açılarak karşılanmasının önemine işaret eden Şahin, şunları kaydetti:

“Bu doğrultuda, Toplu Konut İdaresi, Hükümet’in Acil Eylem Planı kapsamındaki planlı kentleşme ve konut üretimi programı ile başlatılan konut seferberliği çerçevesinde 11 Temmuz 2005 tarihi itibariyle 68 il ve 113 ilçede, toplam 295 şantiyede 118 bin 337 konutun ihalesini tamamlamış ve inşaatlarına başlamış olup, 2005 yılı sonuna kadar 150 bin konuta ve 2007 yılı sonuna kadar 250 bin konuta başlama projeksiyonunu yapmıştır.”

ORTA GELİRLİ KREDİ ALMIYOR

Şahin, Türkiye’de bugün bankalarca verilen konut kredi miktarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içinde binde 5’lik bir bölümü kapsadığını, bu oranın Amerika ve AB üyesi ülkelerle karşılaştırıldığında oldukça küçük kaldığını da söyledi.

“Ayrıca ülkemizdeki mevcut konut kredileri aylık ödeme tutarları ve faiz yükü itibariyle üst gelir gruplarına hitap etmekte, konut sahibi olmayan orta gelir gruplarınca rağbet görmemektedir” diyen Şahin, özellikle başarılı uluslararası konut finansmanı örnekleri de izlendiğinde, mevcut piyasa koşullarında işleyecek kurumsal bir konut finansman sisteminin (ipoteğe dayalı uzun vadeli konut kredisi sistemi) kurulması gerekliliği ortaya çıkmaktadır görüşünü dile getirdi.

İpoteğe dayalı finansman sisteminde Türkiye uygulamasının, enflasyon ve memur maaş artış endeks değerlerinin çok uzaklaştığı dönemlerdeki kredi geri ödemeleri için ciddi finansman desteği gerektirdiğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Şahin, sistemin başarısının ve sürekliliğinin sağlanması için istikrarlı ve güvenilir bir ekonomik ortamın varlığının büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredileri-ust-gelir-grubuna-yonelik_32102.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!