Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Sektörü Umudunu 2009'a Bağladı

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu, "Çok büyük heyecanlarla tadını çıkardığımız konut sektöründeki hareketliliği 2008 yılında görmeyeceğiz, 2009 yılından sonra daha iyi olmasını umacağız" dedi.

Milliyet Gazetesi
Konut Sektörü Umudunu 2009'a Bağladı

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu, "Çok büyük heyecanlarla tadını çıkardığımız konut sektöründeki hareketliliği 2008 yılında görmeyeceğiz, 2009 yılından sonra daha iyi olmasını umacağız" dedi.

GYODER tarafından 4-5 Haziran’da İstanbul’da düzenlenecek 8. Gayrimenkul Zirvesi’nin tanıtım toplantısında konuşan Cumurcu, dünyada ABD’de tutsat (mortgage) kredileri ile başlayan global bir sorun olduğunu, Türkiye’de ise konut kredilerinden kaynaklanan bir problem bulunmadığını belirtti. Cumurcu, "Biz var olan bu problemleri ithal etmiş durumdayız. Likidite sorunu, güven krizi oldu. Bunun sonucu olarak maliyetler, risk primi artmaya başladı. Genel ekonomik aktivitede bir yavaşlama oldu. Bunun inşaat ve gayrimenkul sektörüne yansımalarının kaçınılmaz olduğunu görüyoruz" dedi.

"Piyasada endişe var"

Türkiye’de hâlâ pozitif büyümenin devam ettiğine işaret eden Cumurcu, "Ancak çok büyük heyecanlarla tadını çıkardığımız özellikle konut sektöründeki hareketliliği 2008 yılında görmeyeceğiz. 2009 yılından sonra daha iyi olmasını umacağız. Eldeki stokları daha rahat eritmek için piyasayı motive edici kampanyalardan da görüyoruz ki piyasa az çok endişe yaşıyor" diye konuştu.

Sektör mercek altına alındı

Bu yıl 8’incisi düzenlenecek olan 8.Gayrimenkul Zirvesi’nin teması "Türkiye’nin 100 Yıllık Gayrimenkul Potansiyeli" olarak belirlendi. Zirvede, dar ve orta gelirlilerin konut sahibi olmasına yönelik olarak GYODER adına Affordable Housing Institute tarafından hazırlanan, "Dar Gelirlilerin Konut İhtiyacı ve Çözüm Önerileri", "Türkiye’de Perakende Pazarı ve Alışveriş Merkezleri için Öngörüler 2015" ve gelişmekte olan 10 ilin (Denizli, Manisa, Trabzon, Balıkesir, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Aydın, Muğla) ele alındığı "İller İçin Öngörüler" başlıklı 3 raporun sonuçları açıklanacak.


http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-sektoru-umudunu-2009a-bagladi_61505.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!