Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Konut Sorunu İnsan Haklarına Saygılı Bir Şekilde Çözülmeli"

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, "Kentsel dönüşüm çalışmalarının asıl amacından, yani insanlara daha sağlıklı yerleşim alanları yaratmanın ötesinde bir anlayışla yürütüldüğünü örnekleriyle görmekteyiz. Devletin ilgili kurumlarını, belediyeleri insan haklarına saygılı çözüm geliştirmeye çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

yapi.com.tr
"Konut Sorunu İnsan Haklarına Saygılı Bir Şekilde Çözülmeli"

'Yeterli ve sağlıklı' barınma hakkının temel insan haklarından birisi olduğunu belirten İMO Şube Başkanı Nazım Biçer, buna karşın mühendislik hizmeti almadan yapılan kaçak yapıların da hiç güvenli olmadığını aktardı. DHA'nın haberine göre, Türkiye'deki 12 milyon yapının depreme karşı riskli olduğunu kaydeden Biçer, "Bu mevcut durum alınması gereken önlemler olduğunu açıkça göstermektedir. İnşaat yatırımları son 12 yıldır ülkemizde hız kazandı, ancak sağlıklı barınma koşullarının sağlanması ne yazıktır halen yetersiz durumda" dedi.

'İnşaat yatırımlarında düşüş var'

İnşaat yatırımlarında bu yılın ilk yarısındaki büyümenin, önceki 4 çeyreğin gerisinde kalarak yüzde 3'e kadar düştüğünü bildiren Nazım Biçer, "İnşaat yatırımlarında tempo düşüşü, üretilen konutların satışının yavaşlamasından kaynaklanıyor. Konuta talepteki düşüşün ise döviz-faiz politikaları ile ilgisi var. Konut kredisine talep önemli ölçüde azaldı, ipotekli konut satışlarında sert bir düşüş yaşandı" diye konuştu.

Kentsel dönüşüm asıl amacının ötesinde bir anlayışla yürütülüyor

İnşaat yatırımlarındaki düşüşün kentsel dönüşüm projeleriyle aşılmak istendiğini savunan Biçer, şunları kaydetti:

"Kentsel dönüşüm çalışmalarının asıl amacından, yani insanlara daha sağlıklı yerleşim alanları yaratmanın ötesinde bir anlayışla yürütüldüğünü örnekleriyle görmekteyiz. Bu anlayışın, yoksul halk kesimlerinin barınma sorununun çözümünden daha da uzaklaşılması anlamına geleceğinin bilinciyle, devletin ilgili kurumlarını, belediyeleri insan haklarına saygılı çözüm geliştirmeye çağırıyoruz. Barınma haklarını ihlal eden, başlıca amacı rant yaratmak olan proje uygulamaları durdurulmalı, kiracılar da dahil, kentsel dönüşüme konu olan alanlarda yaşayan yurttaşların aynı bölgede kalmaları sağlanmalıdır. Vatandaşları borçlandırmaya dayalı politikalara son verilmelidir. Devletin konu ile ilgili kurumlarının, kamusal desteklerle, yoksul kesimlerin gelir düzeyine uygun, satın alınabilir, nitelikli, sağlıklı yaşam koşullarına sahip konut üretimine yönelmesi sağlanmalıdır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-sorunu-insan-haklarina-saygili-bir-sekilde-cozulmeli_125524.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!