Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konuta Faiz Darbesi

Kredi maliyetlerinde son 6 ayda meydana gelen yüzde 35’lik faiz artışı, yan 300 sektörü besleyen ve önemli bir istihdam yaratan inşaat sanayiinde yükselişte olan gelişmeyi durduracak bir faktör olarak değerlendirildi...

Milliyet Ege
Konuta Faiz Darbesi

Genel seçimler sonrası, ekonomik kriz etkilerini piyasada alışveriş azalması olarak gösterirken; vatandaşın tasarruf seçeneği olan gayrimenkule yatırım son dönemde banka konut kredi faizlerinin artması ile tercih edilir olmaktan çıktı. Konut kredisi faiz oranlarında 6 ayda yüzde 35 oranında artış meydana geldi. Konut sahibi olabilmek için dişinden tırnağından artırarak, konut kredisine yönelen orta gelirli yatırımcılar, ellerindeki birikimlerle mülk sahibi olamamanın endişesini yaşamaya başladı. 100 bin lira kredi kullanan vatandaş Ocak ayında aylık 1.325 lira öderken, şimdi bu rakam 1.519 liraya ulaştı.

Piyasayı etkiledi

Ege-Koop Genel Başkanı Aslan, bankaların konut kredisi faizlerini artırma yarışının piyasayı olumsuz etkilediğini belirterek,  “Konut sektörünü yeniden üretime geçirecek, halkın satın alma gücünü artıracak önlemler alınmalı” dedi. Hüseyin Aslan, ekonomik kriz dönemlerinde krizden çıkışın en önemli göstergesinin inşaat sektöründeki büyüme rakamları olduğuna dikkat çekti. Bankaların konut kredisi faizlerini artırma yarışının konut stoğunu eritme ve üretime katkı sağlama yönünde olumsuz etki gösterdiğini savunan Aslan, “Esas olan; konut sektörünü yeniden üretime geçirecek ve halkın satın alma gücünü artıracak önlemleri uygulamaya koymaktır. Bu gerçekleşmediği sürece, inşaat sektörü rahatlamaz, halkın uygun koşullarda konut hayali biter” dedi.

Ekonomide çalkantılar

300 yan sektörü içinde barındıran inşaat sektörünü derinden etkileyen kredi faiz oranlarının artması ile ekonomide çalkantılı bir döneme girildiğine dikkat çeken Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, “İnşaat sektörü işsizliğe çaredir. İnşaat sektörünün canlanması demek, 300 yan sektörde çalışmaların hızlanması ve piyasada para akışının artması demektir. İşsizliğin önlenmesi inşaat sektöründeki reformlarla mümkündür” dedi.

100 bin lira konut kredisi çekerek, 120 ayda geri ödemeyi hedefleyenlerin Ocak 2011’de aylık 1.325 lira ödeme yaparken, artışlardan sonra şu anda geri ödemelerin 1.519 lirayı bulduğuna dikkat çeken Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, “6 ayda kredi faiz oranlarında meydana gelen yüzde 35 artışın yanı sıra dosya başına alınan 2 bin lira civarındaki masraf, halkı yatırım yapmaktan uzaklaştırmaya başladı” diye konuştu..

http://www.yapi.com.tr/haberler/konuta-faiz-darbesi_88302.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!