Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konutlar Satılamayınca Kiracı Kıymete Bindi

Kredi faizlerinin yükselmesi ile birlikte durma noktasına gelen konut satışları ev sahiplerini zor durumda bırakırken, kiracıların yüzünü güldürdü. Bazı bölgelerde kira fiyatlarında yüzde 50'ye yaklaşan düşüşler yaşanırken binlerce boş konut kiralanmayı bekliyor.

Zaman Gazetesi/İsa Sezen
Konutlar Satılamayınca Kiracı Kıymete Bindi

redi faizlerinin yükselmesi ile birlikte durma noktasına gelen konut satışları ev sahiplerini zor durumda bırakırken, kiracıların yüzünü güldürdü. Bazı bölgelerde kira fiyatlarında yüzde 50'ye yaklaşan düşüşler yaşanırken binlerce boş konut kiralanmayı bekliyor.

Emlakçı Osman Büyükömerler, durgunluktan dolayı ellerinde çok sayıda kiralık ve satılık daire bulunduğunu söylüyor.

Konut sektöründe kredi faizlerinin geçen yaz bir anda yüzde 2'lere yükselmesi ev satışlarına büyük darbe vurdu. Kiracısını çıkarıp satılık ilanı veren pek çok ev sahibi zor durumda kalırken yeni konutların satılamaması, kiralık daire sayısında artışa yol açtı. Bu durum kira fiyatlarında yüzde 50'ye yaklaşan düşüşleri beraberinde getirdi. İstanbul Bağcılar'da 1 Eylül'de 750 Yeni Türk Lirası'na kiraya verilebilen 100 metrekarelik konuta son günlerde 400 yeni liradan kiracı bulunabiliyor. Başakşehir'de geçen yıl 800 yeni liradan kiralanan 3+1 dairenin kirası 650 yeni liraya indi. Emlakçılar bugünlerde ev sahiplerine "Kiracınızdan memnunsanız cüz'i artışa razı olun. Yoksa aynı fiyattan yeni kiracı bulamayabilirsiniz." tavsiyesinde bulunuyor. Bunu fırsat bilen kiracılar da daha konforlu evlere taşınıyor. Emlakçıların elinde 3-5 aydır kiralanmayı bekleyen binlerce konut olduğunu söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, "Önceden 'konut almanın tam zamanı' denilirdi. Şimdi kiralamanın tam zamanı." diyor. Ateş, ev sahibinin yüksek zam istemesi halinde kiracılara kış ayı demeden çevresindeki alternatifleri değerlendirmesi, bundan kârlı çıkacakları tavsiyesinde bulunuyor. Başkentte de durum aynı; Çankaya'daki Turyap Emlak yetkilisi İlhan Küçük, önceki yıllarda kışın ellerindeki kiralık ev sayısı 4-5 iken bu yıl sayının iki katına çıktığına dikkat çekiyor. Ankara Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Hacı Ali Taylan, kiralık ev fiyatlarının bir önceki yılla aynı seviyelerde olduğunu ifade ediyor.

İstikrar sayesinde hızlı düşen faizler, konut satışlarını adeta patlattı. Ekonomik büyümenin de motoru olan inşaat 2004'te canlanmaya başladı. 2005'te 1 milyon 362 bin gayrimenkul için 33,1 milyar yeni lira ödendi. 2005'te 12 milyar 405 milyon yeni lira olan konut kredileri geçen yıl 22 milyar yeni lirayı aştı. Ancak mayıs ve haziran aylarında yüzde 2'nin üzerine tırmanan konut kredisi faizleri, satışları bıçak gibi kesti. İstanbul gibi büyük şehirlerde sokak aralarında inşası yeni bitmiş apartmanların birçoğunda boş daireler göze çarpıyor. Aylar geçmesine rağmen durgunluğun sürmesi emlak sektöründe yeni bir dönemin başlamasına sebep oldu. Satamadıkları evleri 'boş kalmasın' düşüncesiyle kiraya çıkaranların sayısı hızla artıyor. İstanbul Yenibosna'da kiracısını çıkarıp evini satışa çıkaran Ahmet Yıldız da aynı yönteme başvuranlardan. Aylardır alıcı bulamayan Yıldız, çareyi evini yeniden kiralamakta buldu. Barış Yazıcı ise Başakşehir'de 210 bin YTL'den satışa çıkardığı 135 metrekarelik evini üç ay geçmesine rağmen satamayınca 700 YTL'den kiraya vermek zorunda kaldı. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Ateş, son üç yılda evlerin kira ya da satış bedellerinin astronomik ölçüde artarak doyum noktasına ulaştığını belirtiyor. Ateş'in verdiği bilgiye göre, şehir merkezlerinde yüksek kira ödeyemeyenler, konut yapımının hızla arttığı bölgelere taşınıyor. Emlak piyasasında satış işlemleri biterken kiralık evler çoğalıyor, buna rağmen çok az kiralama oluyor. Beşiktaş'taki ofisinde 5-6 ay önce kiralık konut ilanı yokken şimdi 28 evin kiralanmayı beklediğini dile getiren Ateş, "Burunlarından kıl aldırmayan, bir sürü şartlar isteyen ev sahiplerinin elleri kolları bağlandı. Artık kiracılar seçici davranıyor. Ev sahibine 'Badanasını, boyasını yaptırırsan kiralarım.' diyebiliyor." diye konuşuyor. Konut üretiminin tavan yaptığı İstanbul Beylikdüzü'nde de durum aynı. Bazı evleri üç aydır kiralayamadıklarını bildiren Turyap yetkilisi Ömer Faruk Mezarcı, iki yıl önce aylık 450 YTL'ye oturulabilen evlerin aynı fiyata kiralanabileceğini söyledi. Mezarcı'ya göre bu durum çok sayıda kiracının ev sahibi olmasından TOKİ ve KİPTAŞ'ın uygun şartlarda konut inşa ederek arzı artırmasından kaynaklanıyor. Satışlarda da ciddi durgunluk yaşandığını vurgulayan Mezarcı'nın verdiği bilgiye göre, 140 bin YTL'den satışa çıkarılan evler, 118 bin YTL'ye düşürüldüğü halde satılamıyor. Başakşehir Merkez Emlak'tan Osman Büyükömerler de kiralık ev sayısının hızla arttığına dikkat çekiyor. Geçen yıl 3+1 dairenin aylık kirası 800 YTL iken şimdi 650 yeni lira.

Ankara'da da kira ücretlerindeki artış trendi durdu. Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Taylan, konut satışlarındaki durgunluğun kiralama işlemlerini de etkilediğini dile getiriyor. Kira ücretlerinin bir önceki yılla aynı seviyelerde olduğuna işaret eden Taylan, bu durumu şu sözlerle açıklıyor: "Şehir çevresinde konut üretimi hızlı arttı. Vatandaş merkezden bu bölgelere doğru taşınınca merkezî yerlerde kiralık ev sayısı arttı. Kiralarda daha önce yaşanan hızlı artış da yerini durgunluğa bıraktı. Maltepe'de 3+1 evin fiyatı geçen yıl 600-700 YTL arasındayken şimdi de aynı seviyede."

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutlar-satilamayinca-kiraci-kiymete-bindi_51023.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!