Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konutta 'En Büyük Gölet Benim' Yarışı

İlk olarak Bahçeşehir ve Kemerburgaz'la başlayan göletli proje akımı, son üç yılda yeni konut projelerinin vazgeçilmez bir unsuru haline geldi. İrili ufaklı yüzlerce projede yer alan bu dev boyutlu yapay göletlerde, sandal sefaları yapılırken, yüzülüp, balık tutulabiliyor.

Hürriyet Gazetesi
Konutta 'En Büyük Gölet Benim' Yarışı

İlk olarak Bahçeşehir ve Kemerburgaz’la başlayan göletli proje akımı, son üç yılda yeni konut projelerinin vazgeçilmez bir unsuru haline geldi. İrili ufaklı yüzlerce projede yer alan bu dev boyutlu yapay göletlerde, sandal sefaları yapılırken, yüzülüp, balık tutulabiliyor. Ördek, pelikan gibi hayvanlar beslenerek, doğal bir ortam yaratılmaya çalışılıyor. Uygulamaya konulan projeler arasında en büyük gölete Sinpaş’ın Samandıra’da gerçekleştirdiği Lagün projesi sahip bulunuyor. Bunu, aynı kuruluşun Halkalı’daki Bosphorus City ve Bursa’daki Ottomanors projeleri izliyor. Bahçeşehir, Kemerburgaz’daki Kemer Country, İstanbul İstanbul, Merit Life Göl Konakları, Göktürk Evleri, İdealist Kent ve Pelican Hill de en büyük gölet alanına sahip projeler arasında yer alıyor.

İstanbul’un merkezinde yaşanan arsa sıkıntısının şehir dışına kaydırdığı konut projelerini cazip hale getirmek için uygulamaya konulan yapay göller, hızla yaygınlaşıyor. İlk olarak Bahçeşehir ve Kemerburgaz’la başlayan göletli proje akımı, son üç yılda peş peşe geliştirilen konut projelerinin vazgeçilmez bir unsuru haline geldi. İrili ufaklı yüzlerce projede yer alan bu dev boyutlu yapay göletlerde, sandal sefaları yapılırken, yüzülüp, balık tutulabiliyor. Ördek, pelikan gibi hayvanlar beslenerek, doğal bir ortam yaratılıyor.

Yüzde 20'ye varan fark

Yapay göller, projelerde mimarlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Maliyetinin yüksek olması da projelerdeki yapay göl modasını etkilemiyor. Projelerinde yapay göl tercih eden firmaların maliyeti ortalama yüzde 5 oranında artıyor. Yapay göllerin metrekare maliyeti de 500 YTL ile 700 YTL arasında değişiyor. Bu farkı da göletin derinliği, peyzaj, suyun akıntılı olması, şelale gibi faktörler etkiliyor. Projelerin peyzajında önemli rol oynayan göletlerin, farklı yerleşim ve plan kurgusuna sahip konutlardan da görülebilmesine özen gösteriliyor. Ancak bazı projelerde göl manzarası olan konutlardan yüzde 5 ile yüzde 20 arasında değişen şerefiye talep edilebiliyor. Bu şerefiye farkını da, göletin konumu, duruşu, kaçıncı kattan izlendiği, uzaklık gibi faktörler oluşturuyor.

Ekosistem oluşuyor

Göletli projelerde, sudan kaynaklanan bakteri, kurbağa, sinek gibi unsurların üremesini engellemek için de bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Göletlerin temizliği de proje özelliğine göre değişiyor. Bazı projelerde su bitkileri, balıklar ve faydalı bakterilerle doğal su temizlemesi sağlanarak, kendi içinde bir ekosistem oluşturulurken, bazı projelerde arıtma ve otomatik temizleme sistemleri kuruluyor. Düzenli olarak bakım ve ilaçlama yapılması gerekiyor. Kurbağalar için larvayla beslenen ördeklerle önlem alınabiliyor. Yapay göllerin yer aldığı projeler, su tasarrufuna da özen gösteriyor. Mevcut yer altı sularının gölet suyu olarak kullanımı, yağmur suyunun depolanması gibi yöntemlerle su kullanımı en aza indiriliyor. Bu şekilde yazın buharlaşan suyun, karşılanması öngörülüyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-en-buyuk-golet-benim-yarisi_62543.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!