Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konutta ‘Faiz Hareketi’ Satışı Kıpırdattı

Son bir yılı oldukça durgun geçiren konut pazarı, kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte tekrar hareketlenmeye başladı. Geçen hafta Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 2 puan birden düşürmesinin ardından bankaların tüketici kredilerinin faiz oranlarını hızla aşağı çekmesi, kredi maliyetini hatırı sayılır oranda düşürdü. 6 Aralık 2008’de konut kredi

Milliyet Gazetesi
Konutta ‘Faiz Hareketi’ Satışı Kıpırdattı

Son bir yılı oldukça durgun geçiren konut pazarı, kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte tekrar hareketlenmeye başladı. Geçen hafta Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 2 puan birden düşürmesinin ardından bankaların tüketici kredilerinin faiz oranlarını hızla aşağı çekmesi, kredi maliyetini hatırı sayılır oranda düşürdü. 6 Aralık 2008’de konut kredi faizleri ortalama aylık yüzde 1.88 - 1.92 bandında iken 22 Ocak’ta ortalama yüzde 1.49’a geriledi.

‘Satışlar artar’

Buna göre, 4 Aralık’ta 10 yıl vadeyle 100 bin TL kredi alan bir kişi 2 bin 15 TL aylık taksit, 152 bin 628 TL toplam faiz öderken 21 Ocak’ta aynı krediyi alanların aylık taksiti 1794 TL’ye, ödeyecekleri toplam faiz ise 115 bin 296 TL’ye düştü. Bir buçuk aylık zaman diliminde faizler ortalama 0.40 puan, aylık kredi taksiti 221 TL, ödenecek toplam faiz ise 37 bin 332 TL azaldı.

İnşaat şirketlerinin yetkilileri konut kredi faizlerinde yaşanan ani düşüşün ardından satış ofislerinin gözle görülür bir şekilde hareketlendiğini, özellikle faizlerin düşmesini bekleyen tüketicinin alıma geçtiğini söylediler.

Dumankaya İnşaat Pazarlama ve Satış Direktörü Ufuk Kayador, bu faiz oranlarının pazarı ciddi şekilde hareketlendireceğini belirterek, “Son birkaç aydır kredi kullandırma konusunda çok seçici davranan bankalar, 2005 - 2006’da olduğu gibi daha kolay kredi kullandırmaya başlarlarsa satışlar daha da artar” dedi.

‘Fiyatlar yükselebilir’

Liman Holding’in gayrimenkulden sorumlu Genel Müdürü Hüseyin Altaş, “Bu faiz düşüşüyle hem satışların yüzde 20 oranında artacağını hem de şirketlerin uyguladığı faizsiz kampanyalarda vadelerinin uzayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Hektaş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ekşi de 1-2 ay içinde satışların yüzde 30 artacağını söyledi. Ekşi ayrıca, geçmiş yıllarda olduğu gibi kredi faiz oranlarının düşmesine bağlı olarak ev fiyatların mutlaka yükseleceğine de dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-faiz-hareketi-satisi-kipirdatti_66028.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!