Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konutta Fiyat Artışı Durgunluk Dinlemiyor

Talep daralmasının yaşandığı gayrimenkul sektörü, durgunluğa rağmen son bir yıl içinde yüzde 20 prim yapmayı başardı. Konut fiyatlarında en fazla artış, yüzde 63’le Yapı Kredi Koray’ın Kemerburgaz’da gerçekleştirdiği İstanbul Bis Projesi’nde gerçekleşti.

Hürriyet Gazetesi/Ayşegül AKYARLI GÜVEN
Konutta Fiyat Artışı Durgunluk Dinlemiyor

alep daralmasının yaşandığı gayrimenkul sektörü, durgunluğa rağmen son bir yıl içinde yüzde 20 prim yapmayı başardı. Konut fiyatlarında en fazla artış, yüzde 63’le Yapı Kredi Koray’ın Kemerburgaz’da gerçekleştirdiği İstanbul Bis Projesi’nde gerçekleşti. Ağaoğlu’nun My World projesinde yer alan konutların fiyatı yüzde 52 artarken, bu oran Dündar İnşaat’ın İstanBlue ve Hektaş’ın İdealistkent projesinde yüzde 50 oldu. Son bir yıl içinde İsthanbul projesinde yüzde 40, Trend’de yüzde 35, Incity’de yüzde 29, Masshattan’da yüzde 25, Yeshill’de yüzde 22, Optimum’da yüzde 20, Akdeniz Evleri’nde yüzde 17 oranında fiyat artışı yaşandı.

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında konut kredi faizlerinin yükselmesiyle birlikte talep daralmasının yaşandığı gayrimenkul sektörü, satışlardaki durgunluğa rağmen yıllık prim oranını yüzde 20’lerde tutmayı başardı. Konut fiyatları, yüzde 150’leri bulduğu 2005 yılanı bu yıl yakalayamasada, en fazla artış Yapı Kredi Koray’ın Kemerburgaz’da gerçekleştirdiği İstanbul Bis Projesi’nde gerçekleşti. İstanbul Bis’in çatı dublekslerinde fiyat, son bir yıl içinde yüzde 63 oranında artarken, Ağaoğlu My World’deki artış yüzde 52 oldu. Dündar İnşaat’ın İstanBlue ve Hektaş’ın İdealistkent projelerindeki konutların fiyatı da yüzde 50 oranında arttı.

En düşük yüzde 15
Han Yapı’nın İsthanbul projesinde yüzde 40 olan artış oranı, Trend’de yüzde 35, Incity’de yüzde 29, Masshattan’da yüzde 25, Yeshill’de yüzde 22, Optimum’da yüzde 20, Akdeniz Evleri’nde yüzde 17 olarak gerçekleşti. Soyak’ın Olimpiyakent projesinde fiyatlar bu yıl yüzde 21 oranında arttı.

Projelerde yer alan konutların prim oranı artık, sadece etaplara göre belirlenmiyor. Satın alınan daire büyüklüğü de fiyat artışında etkili olabiliyor. Yatırım veya yaşam amaçlı satın alımların yarattığı fark, projelerde sütüdyo daireler ile büyük daireler arasında kolayca gözlenebiliyor. Konut tipleri arasında oluşan prim artış oranlarındaki farklılık, yüzde 45’lere kadar çıkabiliyor. Hangi daire tipinin daha fazla prim yapacağını ise talep belirliyor. Talep genellikle 1+1 stüdyo daire seçeneğinde yoğunlaşsa da, bu bazı projelerde 3+1 dairelere de kayabiliyor. My World’de 1+1 dairelerde yaşanan fiyat artışı, 3+1’lere oranla yüzde 34 daha fazla olurken, Bis’te bu yüzde 45’i buluyor.

İkinci elde düşüyor
Talepte yaşanan durgunluğa karşın firmalar satışa sundukları dairelerde fiyat artışına gitmelerinin nedenini eski müşterilerini korumak istemelerine bağlıyor. Satın aldıkları projede konutların prim yapmaması, öncelikle projeden daha önce konut alan müşterileri rahatsız ediyor. Buna karşın, satışlar ikinci ele düştüğünde, bu kez daire fiyatını kontrol etmek mümkün olmuyor. Firmaların hala satışları sürdürdüğü bazı projelerde ikinci el fiyatlarıyla liste fiyatları arasında yüzde 10’u bulan farklar oluşabiliyor. Bu da özellikle ilk etapta yaşamın başladığı projelerde firmaların satış hızını daha da kaybetmesine yol açabiliyor.

Hangi proje ne kadar prim yaptı
İsthanbul: Han Yapı’nın Beylikdüzü’nde gerçekleştirdiği ve ilk kez 5 Mayıs’ta satışa sunulan İsthanbul projesinde 1+1 daireler ilk satışa çıktığı dönemde 89 bin YTL’ye alıcı bulurken fiyat bugün 110 bin YTL’ye kadar ulaştı. 164 bin YTL’den satışa sunulan +1 dairelerin fiyatı ise 250 bin YTL’yi buldu. Projede 3+1 dairelerin prim oranı yüzde 40’ı bulurken, bu 1+1 daire seçeneğinde yüzde 23’de kaldı.

Olympiakent: Soyak’ın Halkalı’da 1000 dönüm arazi üzerine inşaa ettiği 3 bin 500 konutluk Olympiakent projesindeki dairelerde geçtiğimiz yıl bir önceki yıla oranla yüzde 103’ye varan oranda değer artışı yaşanmıştı. Ancak prim oranı bu yıl ortalama, yüzde 21’de kaldı.

Mashattan: Taşyapı’nın 2005 yılı haziran ayında satışa sunduğu Mashatan projesinde 170 bin dolardan başlayan fiyatlar geçtiğimiz yıl şubat ayında 200 bin dolara ulaşmıştı. Satışa sunulduktan 4 ay sonra yüzde 20-25 oranında değer kazanan projedeki prim oranı bu yıl yüzde 20’yi buldu. Masshattan’da bugün daire fiyatları 85 metrekarelikler için 240 bin dolardan başlıyor.

İstanblue: Dündar İnşaat tarafından gerçekleştirilen İstanblue projesinde villa fiyatları bir yılda yüzde 50 arttı. Geçtiğimiz yıl Şubat ayında 305 bin dolar olan villa fiyatları bugün 458 bin dolara ulaştı. İkinci elde az sayıda villanın satışının sürdüğü projede kalan villalar ise satışa sunulmayacak. Dündar inşaat bu villaları kiralatma yoluna gidecek.

Optimum Evleri: Geçtiğimiz yıl 232 bin euro ile 440 bin Euro arasında değişen bedellerle satışa sunulan Optimum projesinde bugün sadece 360 metrekarelik daireler kaldı. Peşin fiyatı 533 bin 262 Euro olan bu daireler 1 yılda yüzde 20 değer kazandı. Optimum projesinde yaşanan bu artış projenin ilk kez satışa sunulduğu 2000 yılından bu yana yaşanan artışa ulaştı.

Yeshill: 2005 yılı Mayıs ayı sonunda satışa çıkan Göktürk’teki Yeshill projesindeki konutların fiyatı bir yılda yüzde 22 arttı. Geçtiğimiz yıl 96 bin dolara satılan daireler bu yıl 117 bin dolardan alıcı bulmaya başladı. İlk satışa çıktığında 85 bin dolar olan stüdyo dairelerin toplam primi ise yüzde 37’yi buldu. Projenin 2007 yılı Eylül ayında teslim edilmesi hedefleniyor.

Uphill Court: Varyap Varlıbaşlar ve Teknik Yapı’nın Ataşehir’deki ortak girişimi olan Uphill projesinde bir yıllık prim artışı yüzde 15’e ulaştı. Geçtiğimiz yıl stüdyo daire fiyatının 173 bin 800 YTL olduğu projede fiyat bu yıl 200 bin YTL’den başlıyor.

İstanbul BİS: Yapı Kedi Koray’ın 2005 yılı Nisan ayında satışa çıkarttığı İstanbul Bis projesinde o gün 110 bin euro karşılığında satılan 2 artı 1 dairelerin bu günkü fiyatı 189 bin Euro’yu buluyor. Projenin bir buçuk yıllık primi ise yüzde 18’e ulaşıyor. Projede en büyük fiyat artışı 3 artı 1 çatı dulekslerde yaşandı. Geçtiğimiz yıl 189 bin euroya satılan çatı dublekslerin fiyatı yüzde 63’lük artışla bu yıl 309 bin euroya ulaştı.

Trend: Dumankaya İnşaat’ın Kurtköy’de gerçekleştirdiği Trend projesinde bir yıllık prim oranı yüzde 31 ile yüzde 35 arasında değişiyor. Geçtiğimiz yıl 88 bin YTL’den alıcı bulan 1+1 daireler bu yıl 119 bin YTL’ye pazarlanıyor. 144 metrekarelik 3+1 dairelerde ise fiyat bir yılda 162 bin YTL’den 213 bin YTL’ye kadar ulaştı.

Akdeniz Evleri: Dumankaya’nın son projesi olan ve geçtiğimiz yıl Mayıs ayında satışa sunulan Akdeniz Evleri projesinde ilk satışa sunulduğunda 130 bin YTL’ye alıcı bulan 1+1 daireler bugün 152 bin YTL’den satılıyor. Projede 1+1 dairelerin prim oranı yüzde 17 oluyor. 3+1 dairelerde ise bu oran yüzde 16’da kalıyor. Mayıs ayında 219 bin YTL’den satışa sunulan daireler bu yıl 254 bin YTL’den pazarlanıyor.

My World: Ağaoğlu’nun Ataşehir’de gerçekleştirdiği My World projesi’nde 1+1 daireler geçtiğimiz yıl şubatayında 150 bin YTL’ye satılırken bu yıl 228 bin YTL’ye alıcı bulmaya başladı. 3+1 dairelerin fiyatı da 320 bin YTL’den 380 bin YTL’ye kadar çıktı. My World’de 1+1 dairelerde yüzde 52 olan yıllık prim 3+1 dairelerde yüzde 18’de kaldı. Projedeki ortalama prim ise Ataşehir bölgesinde yüzde 30 olan artışın üzerine çıktı.

Incity: Dündar İnşaat’ın Ataşehir’de gerçekleştirdiği Incity projesinde fiyatlar bir yılda ortalama yüzde 29 arttı. Geçtiğimiz yıl 410 bin dolar olan 225 metrekarelik daireler bu yıl 540 bin dolara alıcı bulmaya başladı.

İdealistkent: Hektaş Çekmeköy’de gerçekleştirdiği 18 Şubat 2006’da ilk kez satışa sunduğu İdealist Kent projesinde dairelerde yüzde 50, villalarda ise yüzde 45 prim oranını yakaladı. İdealist Kent projemizin birinci etap 160 metrekare 3+1 dairenin fiyatı geçtiğimiz yıl 210 bin YTL iken bugün 320 bin YTL oldu. 368 metrekarelik en küçük villaların fiyatı da 410 bin YTL’den 640 bin YTL’ye ulaştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-fiyat-artisi-durgunluk-dinlemiyor_51846.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!