Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konutta Zenginle Orta Sınıfı Aynı Sitede Buluşturma Dönemi

Gayrimenkul sektörünün sonbaharda yeniden hareketlenmesiyle birlikte ertelenen projeler, peş peşe uygulamaya konuyor.

Hürriyet Gazetesi/Ayşegül Güven
1 Konutta Zenginle Orta Sınıfı Aynı Sitede Buluşturma Dönemi

ayrimenkul sektörünün sonbaharda yeniden hareketlenmesiyle birlikte ertelenen projeler, peş peşe uygulamaya konuyor. Ancak gayrimenkul şirketleri bu kez, hedef kitlelerini tek bir gelir grubuyla sınırlı tutmayarak, her bütçeye uygun konut seçeneklerini içeren projeler geliştirme yoluna gidiyor. Böylece, hem üst gelir grupları hem de orta gelir grupları aynı projede bütçelerine uygun konut bulma imkanına kavuşuyor. Artık, milyon dolarlık malikanelerin bulunduğu projelerde, orta gelir grupları da 100-150 bin dolara konut sahibi olabiliyor.

Gayrimenkul şirketleri, geçtiğimiz mayıs ayında ekonomide yaşanan dalgalanmadan sonunda ders çıkartmayı başardı. Dalgalanmayla birlikte bir anda talep daralmasıyla karşı karşıya kalan gayrimenkul şirketleri, sektörün sonbaharda yeniden hareketlenmesinin ardından erteledikleri projeleri peş peşe uygulamaya koydu. Ancak bu kez, hedef kitlelerini tek bir gelir grubuyla sınırlı tutmayarak, her bütçeye uygun konut seçeneklerini içeren projeler geliştirme yoluna gitti.

Böylece, hem üst gelir grupları hem de orta gelir grupları aynı projede bütçelerine uygun konut bulma imkanına kavuştu. Artık, milyon dolarlık malikanelerin yer aldığı ultra lüks projeler, orta gelir gruplarının da konut sahibi olmasına imkan sağlayan 100-150 bin dolarlık daireleri de kapsıyor.

Orta gelir grupları da artık rezidanslardan villaya kadar her türlü projede kendilerine uygun konut bulabiliyor. Orta gelir grupları rezidanslara stüdyo ya da 2 artı bir daire seçenekleriyle, müstakil evlerden oluşan projelere de villa dairelerle çekilebiliyor.

Hürriyet’in Emlak Yaşam Gazetesi olarak bu hafta, 200 bin YTL’ye kadar hangi projeden hangi tip konutların satın alınabildiğini araştırdık.

Stüdyodan villaya

Özellikle lüks rezidans projelerinde metrekare fiyatlarının 4 bin dolarları aştığı İstanbul’da gerçekleştirilen bazı lüks konut projeleri şimdi küçük daire seçeneklerini artırarak orta gelirli aileleri de projelerine çekmeye çalışıyor. İstanbul’daki bu projeler arasında yer alan Uphill Court, Art Canadian Kınalı Evleri, White Side, My World, Kent Plus, Incıty, Chantau, F2 Evleri gibi projelerde 100 bin ile 120 bin dolar arasında villa dairelerden stüdyo dairelere kadar farklı seçeneklerde konut sahibi olmak mümkün olabiliyor.

Artık, Boğaz manzaralı malikanelerin 1.5 milyon dolardan satıldığı Sarıyer’de ki Pera Konakları Projesi’nde, 150 bin dolara daire sahibi olunurken, 200 bin YTL’ye kadar da Misstanbul, Atapark Residence, Teras Konutlar, Nar City, Soyak Olimpiakent, İkebana, Kent Plus, Armina Evleri, gibi bazı projelerde 2 artı bir daire almak mümkün olabiliyor. Bu fiyatlara, Elitkent, Lale Şehir, Bahar Evleri projelerinde ise 200 bin YTL’ye 3 artı bir daire sahibi olunabiliyor.

Art Canadian Chantua ve Kınalı Evler projelerinde de bu bedel karşılığında 1100 metrekarelik arsa üzerinde villa sahibi olmak bile mümkün oluyor.

Firmalar ucuza kayıyor

Kredi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte aylık ödemelerin yükselmesi sonucunda lüks konut talebindeki daralma bugüne kadar lüks konut projeleriyle ön plana çıkan bazı firmaların da ucuz konut projelerine hız vermesini sağlıyor.Bağdat Caddesi’nde gerçekleştirdiği projeyle ön plana çıkan Çuhadaroğlu İnşaat, şimdi Beylikdüzü’nde orta gelir grubuna hitap edecek yeni bir proje gerçekleştiriyor.

Boğaz çevresinde gerçekleştirdiği villa ve malikanelerle öne çıkan Güneri İnşaat’da kobileri hedeflediği İkebana Projesi’nden sonra yeniden orta gelir grubunu hedefleyen yeni projelerinin lansmanını yapmaya hazırlanıyor. My konseptli lüks konut projeleriyle ön plana çıkan Ağaoğlu da Eltes’i satın alarak başlattığı ucuz konut projelerini yeni arsalrında sürdürmeyi planlıyor

Pera’da her bütçeye uygun konut var

Sarıyer’de gerçekleştirilen Pera Konakları’nda daire ve villalarda fiyat aralığı 150 bin dolar ile 1 milyon 500 bin dolar arasında değişiyor. Tek villaların fiyat aralığının 900 bin dolar ile 1.5 milyon dolar arasında değiştiği proıjede ikiz villalar 500 bin ile 650 bin dolar arasında değişen fiyatlarla alınabiliyor. Apartmanlardaki fiyatlar da 150 bin dolardan başlayıp 420 bin dolara kadar çıkıyor. Fiyatlar, metrekare, deniz ve orman manzarası konumlarına göre farklılık gösteriyor.

Narcity’de fiyatlar 152 bin YTL’den başlıyor

Tepe İnşaat’ın Maltepe’de gerçekleştirdiği Narcity Projesi’nde daire genişlikleri 81 metrekareden başlayıp 175 metrekareye kadar çıkıyor. Fiyatların 152 bin YTL ile 410 bin YTL arasında değiştiği projede tümdairelerde; ocak, fırın, davlumbaz ve bulaşık makinesinin yanısıra 1 ve 2 odalı seçeneklerde ayrıca buzdolabı da veriliyor.

Lale Şehir’de 100 bin YTL’ye daire

Buket Yapı’nın Halkalı’da gerçekleştirdiği Lale Şehir Konakları projesi havalimanına 7 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Eğimli arazi yapısının avantajlarından faydalanılarak planlanan konakların hiçbiri bir diğerinin görüş alanını engellemiyor. Her daire için bir adet kapalı otoparkı bulunan Lale Şehir Konakları’nda otoparktan dairelere asansörle ulaşım imkanı da bulunuyor. Daire fiyatlarının 100 bin YTL’den başladığı projede 398 bin YTL’ye de dubleks daire sahibi olmak mümkün oluyor.

125 bin YTL’ye Kınalı’da villa daire

AKS inşaatın Silivri ve Kınbalı’da gerçekleştirdiği konut projelerinde daire ve villaların fiyatları 185 bin YTL’yi aşmıyor. Firmanın Silivri’de gerçekleştirdiği Chantua projesinde 125 metrekarelik villa dairelerin fiyatı 125 bin YTL olurken 185 bin YTL karşılığında ikiz villa sahibi de olunabiliyor. AKS’ın Kınalı Evler projesinde ise 158 bin YTL’ye 600 metrekare üzerinde dubleks villa alınabiliyor. Aynı villanın 1100 metrekarelik arsa üzerindeki bedeli ise 188 bin YTL oluyor. AKS’nin bu kampanya fiyatlarının Ekim ayı sonuna kadar geçerli olacağına dikkat çekiliyor.

Misstanbul’dan sonra Ümraniye’de ucuz konut

İkitelli’deki 888 dairelik Misstanbul projesinde 178 bin YTL’den başlayan fiyatlar, 305 bin YTL’ye kadar çıkıyor.1 Projede dinlenme ve yeşil alanların yanısıra yürüme, bisiklet parkurları, sauna, fitness center, açık ve kapalı yüzme havuzu, çocuklar için oyun alanları, basketbol, voleybol, mini futbol sahası, tenis kortu, anfi tiyatro-cep sineması da yer alıyor. Misstanbul ile öne çıkan Tek İnşaat’ın Ümraniye’de gerçekleştirdiği Neveser Taşdelen Konaklarında ise büyüklüğü 90 metrekare ile 185 metrekare arasında değişen daireler, l+l’den 4+1’e kadar farklı seçeneklerde satışa sunuluyor. Metrekare fiyatının 1.300-1.500 YTL arasında değiştiği bu konutlar, ortalama fiyatın 1.800 YTL olduğu Ümraniye’de en uygun daireler olma iddiasını taşıyor. Projede daire fiyatları 95 bin YTL’den başlıyor.

Uphill Court Bahçeşehir’de orta gelirliye stüdyo daire

Varyap Varlıbaşlar ve Teknik Yapı’nın Ataşehir’in ardından gerçekleştirmeye başladıkları Uphill Court Bahçeşehir projesinde 144 bin 900 YTL ile 168 bin 900 YTL arasında değişen bedellerle stüdyo daire sahibi olmak mümkün oluyor. Projede 3+1 dubleks, sıra villaların fiyatı ise 659 bin 600 YTL’ye kadar çıkıyor. Ataşehir Uphill’de ise 1+1 daireler 197 bin YTL’den satışa sunulurken, bu 6 artı bir dairelerde 777 bin YTL’ye kadar çıkıyor.

F2 Evleri 99 bin Euro’ya satışta

Eren Talu ve Cem Aydemir ortaklığında, CE Yapı İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş. tarafından hayata geçirilen F2 Evleri; Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park’a komşu, kendi özel ormanına sahip 310 dönüm arazi üzerinde 3 fazdan oluşuyor. 124 metrekare ile 372 metrekare arasında değişen farklı daire seçeneklerinin bulunduğu projede dubleks daireler ve 348 metrekarede ikiz villalarda yer alıyor. 1.Faz satışlarına başlanan F2 Evleri’nde 124 metrekare dubleks daireler, 99 bin Euro’dan başlayan özel fiyatlarıyla satışa sunuluyor. 5+2 372 metrekarelik cvillalardaise fiyat 433 bin Euro’ya kadar çıkıyor. F2 Evleri’nin 2 bin metrekarelik kapalı ve açık alanda planlanan sosyal merkezi F Club’da, açık ve kapalı yüzme havuzları, fitness center, sauna, çocuk kulübü, tenis kortları, çok amaçlı spor sahası ve café bulunuyor. Projede ayrıca, 5 bin metrekarelik yapay gölet ile 5 kilometre uzunluğunda yürüyüş ve koşu parkuru da yer alıyor

Teras’da 1687 YTL taksitle konut

Bu yıl yaşamın başladığı Ekinciler İnşaat’ın Teras Konutlar projesinde 139 metrekarelik dairelerin fiyatları 172 bin 900 YTL’den başlıyor. Ekinciler İnşaat, Bankeuropa işbirliği ile son daireleri almak isteyenlere 15 yıla varan vadelerde ve 1.687 YTL. taksitlerle kredi imkanı sunuyor. Projede 5+1 dairelerin fiyatı ise 272 bin YTL’ye kadar çıkıyor.

Regnum ilk projesinde orta gelirliyi hedefledi

Opet’in ortağı Öztürk ailesi gayrimenkul sektörüne adımını attığı ilk projesinde orta gelirliler üst orta gelirlileri aynı sitede yaşatmayı hedefliyor. Bahçeşehir’de gerçekleştirdiği Elitkent Projesi ile 276 bin YTL’ye müşterilerine 4 artı bir daire sahibi olma şansı veren Regnum, 2+1 daireleri de 171 bin YTL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuyor. 722 konutluk projede site sakinlerine göl manzarasının yanısıra yüzme havuzları, spor ve eğlence merkezleri, alışveriş merkezi gibi sosyal imkanlar da sunuluyor.

Atapark Residence’da daireler 173 bin YTL

Nazar İnşaat’ın Ataşehir’de satışa sunduğu Atapark Residence projesinde genişlikleri 61 metrekare ile 71 metrekare arasında değişen iki farklı stüdyo daire tipi bulunuyor. Bunların fiyatları da 146 bin YTL’den başlayıp 170 bin YTL’ye kadar çıkıyor. Bu yılın sonuna kadar tamamlanması planlanan projede açık yüzme havuzu, güneşlenme terası, yürüyüş yolları, fitness center, türk hamamı ve sauna da yer alıyor. Proje orta gelir grubunun da rezidans konforuyla tanışmasını sağlıyor

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-zenginle-orta-sinifi-ayni-sitede-bulusturma-donemi_49088.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • atapark stüdyo dairelerin 61 M2 fiyatları hakkında bilgilenmek istiyorum . tşk. deryadamla34@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!