Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köprü Gişelerini Kaldırmayın

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un trafiğine çözüm önerilerini sıralarken Boğaz köprülerindeki gişelerin kaldırılmasını, yani Boğaz geçişinin bedava olmasını da İstanbul'da trafiği rahatlatacak bir öneri olarak saydı.

Radikal Gazetesi/İsmet Berkanstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un trafiğine çözüm önerilerini sıralarken Boğaz köprülerindeki gişelerin kaldırılmasını, yani Boğaz geçişinin bedava olmasını da İstanbul'da trafiği rahatlatacak bir öneri olarak saydı.
Hiç lafı dolaştırmadan söyleyeyim: Köprüleri bedava yapmak demek, İstanbul'da trafiği düzenlemek için elde olan en büyük ve en
etkili silahı elden çıkarmak demek.
Baktığınızda İstanbul'da esas trafik sorununun köprüler ve o köprülerin bağlantı yollarında olduğunu görürsünüz. Şehirde, köprülerden herhangi biriyle ilgisi yokmuş gibi gözüken yerlerde bile trafiğin sıkışık veya tamamen tıkalı olmasının sebebi de aslında dolaylı olarak köprülerdir.
İstanbul'da ne zaman köprülere yönelik araç geçiş talebinde ciddi bir azalma olsa o zaman trafik rahatlar, ne zaman köprülere hücum edilse o zaman İstanbul'da trafik içinden çıkılmaz hale gelir.
İnanmayan, bu bayramda bir deneme yapsın ve mesela çarşamba günü öğlen saatlerinde Okmeydanı'ndan Kızıltoprak'a gitmeye kalkışsın, bakalım bu basit yolculuk kaç saatte tamamlanacak?
* * *
İstanbul'da trafiği rahatlatmakla köprülerden geçen araç sayısını azaltmak arasında doğrusal bir ilişki var.
Ne yapalım da, bireylerin kendi araçlarıyla köprü ve otoyollara çıkmasını caydıralım?
Bence bunun tek yolu, köprü geçiş ücretlerine fahiş zamlar yapmak.
Bakın, New York'ta Manhattan'a bağlanan köprülerden geçiş ücretleri 3 dolarla 5 dolar arasında değişir. Yani 4 YTL ile 6.5 YTL arasında.
Bu tarifelerin böyle olmasının tek nedeni Manhattan'a gelen ve giden trafiği düzenlemek, bireyleri araçlarını kullanmaktan caydırmaktır.
Aynı şekilde, Manhattan'da otopark ücretleri de olağanüstü derecede pahalıdır. Bu da otomobil sahiplerini caydırmak için yapılan uygulamalardan biri. Yani, park ücretini birtakım değnekçiler kafalarına göre saptayamıyor, belediye park sahiplerine taban fiyat dayatıyor.
İstanbul'da, şehir merkezinde de bu uygulamanın yapılması gerekir. Yani, sadece köprüleri pahalı yapmak yetmez, otopark ücretlerini de fahiş hale getirmek gerekir.
Ama biliyor musunuz ki, köprüden gişeyi kaldırmaya çalışan belediyenin bir başka projesi de ucuz otoparklar yapmak?
* * *
İstanbul'da trafik sorunlarının tamamen çözülmesi belki imkânsızdır evet ama bu şehirde trafiği, diyelim Roma'daki kadar rahatlatmak mümkün olabilmeli. Bir zamanlar Roma'da da trafik yürümezdi ama şimdi yürüyor. Acaba onlar nasıl başardı?
Tam da benim dediğim yöntemle, yani şehir merkezine tek araçların girmesini caydırıcı önlemler alarak başardılar.
Benzer bir başarı yakın zamanda Londra'da kaydedildi, orada şehir merkezine girişi caydırmak için girişi paralı yaptılar ve trafik rahatladı.
* * *
Dünyanın her yerinde benzer uygulamalar yapılırken İstanbul'da belediyenin tam tersi yolları denemeye kalkması ne kadar doğrudur acaba?

http://www.yapi.com.tr/haberler/kopru-giselerini-kaldirmayin_58303.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!