Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köprü İhaleleri İptal Yolunda

İstanbul’daki 13 köprü ve viyadüğün güçlendirilmesi için açılan ihalede Japonya sürprizi yaşandı.

Zamanİstanbul’daki 13 köprü ve viyadüğün güçlendirilmesi için açılan ihalede Japonya sürprizi yaşandı.

Japon Uluslararası Kredi Kuruluşu’nun (JBIC) 100 milyon dolarlık kredi karşılığında, ihaleye girecek firmalardan ‘anahtar teslim asma köprü (boğaz köprüsü) yapmış olmak’ şartını istemesi Karayolları Genel Müdürlüğü’nü harekete geçirdi. İhalenin ‘adrese teslim’ yorumlarına yol açmasından endişe eden kurum, ‘iptal’ kararı almaya hazırlanıyor.

Viyadüklerin depreme dayanıklı hale getirilmesi amacıyla düzenlenen ihaleye Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün yapımını gerçekleştiren IHI, JFE ve Mitsubishi girebilmişti. Üç firmanın verdiği teklifler ise 79 milyon dolar ile 100 milyon dolar arasında değişiyor. İhale ise 79 milyon dolar veren IHI firmasında kaldı. Karayolları’nın yine danışman bir Japon firmasına hazırlattığı yaklaşık maliyet ise 50 milyon dolar olarak tespit edilmişti.

Karayolları 29 milyon dolarlık fiyat farkının aşağı çekilmesini istiyor. Bunun için de ihaleyi alan firma ile pazarlık yapılacağı belirtilirken, kreditör kuruluş JIBIC’tan yetki alınması gerektiği kaydediliyor. Söz konusu kuruluşun yetkililerinin, “Size pazarlık yetkisi verelim.” ifadesine rağmen, aradan aylar geçmesine rağmen konu bir türlü resmiyete dökülmedi. Buna karşılık Karayolları’nın ihaleyi iptal ederek krediyi başka bir alanda kullanmayı planladığı öğrenildi. Bayındırlık Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, aradaki farkın yüksek olduğunu belirterek, “100 milyon dolar hibe almıyoruz. Borç alıyoruz. Bu viyadükleri milli bütçeden de yapabiliriz. Son gelişmeler karşısındaki tavrımız da bu yönde. O zaman maliyet 50 milyon doların da altına iner. 40 milyon dolara kadar çekebiliriz. Çünkü pazarlığı yapacak biziz. Projenin daha fazla gecikmesini istemediğimiz için ihaleyi iptal etmeyi düşünüyoruz.” dedi. Öte yandan köprü ve viyadüklerin sismik takviyesi projesi kapsamında Marmara Depremi’nden bu yana proje kapsamında 22 köprüden 11’ inin takviyesi bitti. 11’i devam ediyor. Bunların dışında kaynağı bütçeden olmak üzere 55 köprü ve viyadüğün takviye projeleri de tamamlanmak üzere.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kopru-ihaleleri-iptal-yolunda_24697.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!