Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köprü ve Yol Zammına İptal

Ankara 10. İdare Mahkemesi, köprü ve otoyol geçiş ücretine yapılan zammın, sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmadığı gerekçesiyle iptaline karar verdi.

Radikal Gazetesinkara 10. İdare Mahkemesi, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen'in, Boğaz köprülerine yüzde 33, paralı otoyol geçiş ücretlerine yüzde 20 oranında yapılan zammın iptali istemiyle açtığı davayı sonuçlandırdı. Mahkeme, 'sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmadığı' gerekçesiyle dava konusu işlemin oybirliğiyle iptaline karar verdi. Sevigen, hükümete, 'inatlaşmama ve kararı uygulama' çağrısında bulundu.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Sevigen, 10. İdare Mahkemesi'nin daha önce de zamla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdiğini, ancak Bayındırlık Bakanlığı'nın itirazı üzerine Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin kararı bozduğunu anımsattı. Sevigen, mahkemenin bu kez kararı esastan iptal ettiğini belirtti.

İptal kararının gerekçesinde, sosyal devlet ilkesi vurgusu yapılarak, şöyle denildi: "Otoyol ve köprüler yapmak sosyal devlet olmanın gereklerinden olup, kâr-zarar ilkesine dayalı alanlardan olmadığı açıktır.

Sıra Danıştay'da
Sosyal devlet olmanın en önemli özelliği kamu hizmetlerinden ve ulaşım olanaklarından, Boğaz köprüleri ve otoyollardan gelir düzeyi ne olursa olsun toplumdaki herkesin eşit, güvenli ve konforlu şekilde yararlanmasıdır. Bu durumda, ulaşım sektörünün devletin gelir artırıcı kalemi olarak görülmesi, gelişmiş ülkelerdeki geçiş ücretlerinin emsal alınarak saptanması hakkaniyete, külfetlerin adil dağıtılması ilkelerine aykırı olacağından dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır". Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan kararı üst mahkeme olan Danıştay'a götüreceklerini belirterek 'Kararın tebliğinden itibaren bir aylık uygulama süremiz var. O süreyi bekleyeceğiz. O sürede Danıştay'dan karar alırsak zamlı fiyat devam eder. Dolayısıyla en az bir ay bugünkü fiyatla devam edeceğiz. Eğer Danıştay'dan aleyhte karar çıkarsa zammı geri alırız' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kopru-ve-yol-zammina-iptal_53199.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!