Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köprülü Kanyon Kurtuluyor

Köprülü Kanyon Kurtuluyor

Cumhuriyet Gazetesi
Köprülü Kanyon Kurtuluyor

ürkiye'nin en önemli rafting alanlarından Köprülü Kanyon'dan su alınmasına karşı çıkan Dünya Bankası, alternatif projeleri değerlendiriyor. En güçlü alternatif, bir bölümü İsrail'e satılacak olan Manavgat İçme Suyu Projesi'nden su alımı olarak görülüyor.

Dünya Bankası önce Köprülü Kanyon Milli Parkı'nın korunmasına yönelik GEFF-2 Projesi'ni kredilendirdi. Ardından da milli park içine döşenecek borularla, kanyondan alınacak içme suyu taslak projesine kredi vermeyi kararlaştırdı. Ancak projenin hayata geçirilmesi durumunda, kanyon içindeki iki su kaynağının tehlikeye gireceğini, beraberinde de hem raftingin biteceği hem de milli park ekolojisinin bozulacağı yönündeki baskılar nedeniyle Dünya Bankası geri adım attı.

Yazı bekleniyor
Dünya Bankası; İller Bankası ile Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ortak görüşmelerinin ardından suyun temin edileceği alternatifleri değerlendiriyor. Ancak konuyla ilgili olarak Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan gelecek ''İçme suyunun, kanyon dışından alınması gerektiğine'' ilişkin yazı aylardır bekleniyor.

Dünya Bankası Türkiye Projeler Temsilcisi Halil Agah, ''Çevre ve Orman Bakanlığı, yılbaşından önce yazması gereken bu yazıyı hâlâ yazmadı. Suyun kanyondan alınmaması gerektiği konusunda, İller Bankası resmi yazı bekliyor. Ancak bakanlık bu konuda bekliyor'' diye konuştu. Serik ve çevresindeki 9 yerleşim alanının su gereksinimini karşılayacak proje için alternatiflerin değerlendirildiğini anlatan Agah, ''Dünya Bankası, olumsuz çevre koşulları yaratacak bir projeyi finanse etmez. Suyun park sınırları dışından alınması konusunda anlaşıldı. Şimdi alt görüşmeler yapılıyor'' dedi. Köylüler ise 100 binden fazla kişinin su gereksinimini karşılacak olan proje için Köprülü Kanyon'dan vazgeçilmesine sevindi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/koprulu-kanyon-kurtuluyor_41698.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!