Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Körfez artık kokmuyor

Avrupa Birliği'nin desteklediği Almanya Stutgart Üniversitesi, Çevre Bakanlığı, ODTÜ ve Dokuz Eylül Üniversitesi ile İZSU'nun işbirliğinde yürütülen b

İzmir Büyükşehir Belediyesivrupa Birliği'nin desteklediği Almanya Stutgart Üniversitesi, Çevre Bakanlığı, ODTÜ ve Dokuz Eylül Üniversitesi ile İZSU'nun işbirliğinde yürütülen bir proje ile İzmir'in koku haritası çıkarıldı.
Gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar, yıllarca İzmirlilerin burunlarını sızlatan körfez çevresindeki pis koku açısından iyileşme yönünde büyük bir aşama kaydedildiği ortaya çıktı.

Projenin sorumluluğunu yürüten Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysen Müezzinoğlu, konu ile ilgili olarak, "Proje bir AB projesi. Projeyi hazırlamak amacıyla 3 ay Almanya'nın Stutgart Üniversitesi'nde çalışma yaptım. Meles ağzında ve Adliye Sarayı yanındaki Manda Çayı'nda yapılan ıslah çalışmaları kendisini göstermiştir.
Sözkonusu bölgede ciddi bir iyileşme var"dedi.
Çalışmaların geçtiğimiz yıl nisan ayında başladığını ve hazırlanan raporun 2002'nin Temmuz'unda Büyükşehir Belediyesi'ne sunulduğunu belirten Prof. Müezzinoğlu, alınan tedbirler sayesinde pis koku açısından İzmir'de büyük bir aşama kaydedildiğinin ortaya çıktığını ifade etti.
Müezzinoğlu şunları söyledi: "Koku oranının çok yüksek olduğu bölgelerde Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü çalışmalar olumlu sonuçlar verdi. Körfez'e derelerden akan kirlilik akışının durdurulup evsel ve kimyasal atıkların Büyük Kanal'a aktarılmasıyla pis kokular yok edildi."

DİKKATLİ OLUNMALI

Prof. Mezzinoğlu, İgzmir'in yeniden eski pis kokulu günlere dönmemesi için herkese büyük görevler düştüğünü ve dikkatli olunması gerektiğini de vurguladı....

http://www.yapi.com.tr/haberler/korfez-artik-kokmuyor_1199.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!