Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Koruma Kurullarında Tartışmalı Değişiklik

Kültür Bakanlığı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarında Bakanlık tarafından atanmış çok sayıda kurul üyesinin görevlerine son verdi.

Yapı Dergisib>Kültür Bakanlığı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarında Bakanlık tarafından atanmış çok sayıda kurul üyesinin görevlerine son verdi.

Görevden alma işleminin özellikle sit alanlarının madenciliğe ve imara açılmasına karşı çıkmalarıyla tanınan adları kapsaması "kurullarda tasfiye" olarak nitelendi. Basında yer alan haberlere göre, görevlerinden uzaklaştırılanlar arasında Muğla Koruma Kurulu Başkanı Oktay Ekinci, Bursa Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan, İstanbul 1. No.lu Koruma Kurulu üyeleri Prof. Dr. Lütfü Yazıcıoğlu ve Tanju V. Akdağ, İstanbul 2 No.lu Koruma Kurulu üyeleri Prof. Dr. Aslı Özdoğan, Behruz Çinici ve Esat Aycibin, İzmir 2 No.lu Koruma Kurulu Başkanı Nurcan Uydaş, Adana Koruma Kurulu üyesi Gülsün Tanyeli ile Antalya Koruma Kurulu üyesi Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu bulunuyor.

Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı dile getirildi. Açıklamada, 3 Ekim 2002 tarihinde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu ile Koruma Kurulları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, Kültür Bakanlığı'nca seçilen üyelerin görev sürelerinin YÖK tarafından seçilen üyelerle eş değer, beş yıl olarak belirlendiği; Bakanlığın, bu yönetmelik yayımlandığında beş yılını doldurmuş olan üyelerle ilgili yönetmelik hükümlerini uyguladığı belirtildi. Behruz Çinici, Aslı Özdoğan ve Esat Aycibin'in ise bu değişikliklerin dışında, bağlı oldukları kurul çalışmaları ile ilgili teftiş sonucu görevlerinden alındıkları açıklandı.
Kültür Bakanlığı açıklamasında "görevi sona eren üyelerin haberde iddia edildiği gibi SİT alanlarının madenciliğe ve imara açılması ile ilgili yasa tasarısı ile de bir ilgileri bulunmamaktadır" denirken, Mete Tapan'ın görevinden kendi isteği ile istifa ettiği, Haluk Abbasoğlu'nun görevini sürdürmekte olduğu söylendi.

Oktay Ekinci ise kendisinin iddia edildiği gibi beş yıldır değil, henüz iki buçuk yıldır Muğla Koruma Kurulu üyesi olduğunu; Kültür Bakanı Hüseyin Kılıç'ın sitlerde uygunsuz yatırım yapmak isteyen rant çevrelerinin beklentilerine uygun hareket ettiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koruma-kurullarinda-tartismali-degisiklik_3510.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!