Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Koruma Kurulu'ndan Tarihi Stadyum Kararı

Koruma Kurulu, 16 Şubat 2008 tarihli kararı yok sayıp tekrar 27 Haziran 2007 tarihli karara dönerek bir çeşit karar düzeltme yaparken, kararını biraz daha sertleştirdi. Dünkü son kararda, `imar planı ve imar planı tadilatı yapılmasının teklifi bile` yasaklandı.

Olay Gazetesi/Ahmet Emin YILMAZ
Koruma Kurulu'ndan Tarihi Stadyum Kararı

ursa`nın geçmişi, bugünü ve yarınıyla kamuoyunu ilgilendiren, kent rantını sembolleştiren, çok ilginç ve çok özel bir süreçten geçiyoruz. Gelişmelerin merkezinde şu sıralar Atatürk Stadyumu var.

Süreç...

Erken cumhuriyet dönemi mimarisini yansıtan ve Atatürk`ün isteğiyle yapımına başlanan Atatürk Stadyumu`nun, bugünün koşullarında kentin gereksinimini karşılayıp karşılayamadığı tartışmalarıyla başladı.

İlk anda...

Futbolla ilgilenen ya da ilgilenmeyen herkes, Atatürk Stadyumu`nun artık Bursa`ya yetmediği, modern ve ihtiyacı karşılayabilecek bir stadın yapılması gerektiği yönünde görüş ortaya koydu.

Fakat...

Büyükşehir Beldiyesi`nin geçen yıl Timsah Arena adıyla projelendirdiği yeni modern stadın yer alacağı spor kompleksinin finansmanını sağlamak için geliştirdiği düşünce Bursa kamuoyuna adeta bomba gibi düştü.

Belediye, Atatürk Stadyumu`nun olduğu yerde alışveriş merkezi, otel ve çok katlı konut planlamıştı. Bunları yapmak üzere ihaleyi alacak firma, stadı da Bursaspor`un yararına ücretsiz yapıverecekti.

Bu noktada...

Bursaspor`un köklü bir maddi gelire sahip olacağı ve borçlarından kurtulacağı açıklaması, özellikle taraftarlar arasında heyecana yol açmıştı. Kent kamuoyu yeni bir stat düşüncesini desteklemekle birlikte, asıl amacın adrese teslim rant ihalesi olduğunu düşündüğü için projye karşı çıktı. Sivil toplum örgütleri peş peşe karşı çıkış gerekçelerini ortaya koydular.
Karşılık olarak, Bursaspor`un yararına olacağını düşünenlerle, kent yararı adına yapılmak istenenlere karşı çıkanlar arasında ciddi tartımalar yaşandı.

Bu ortamda...

27 Haziran 2007 günü toplanan Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, içinde Atatürk Stadyumu`nun da yer aldığı ve Merinos Kavşağı`na kadar uzanan bölgeyi üçüncü derece doğal SİT kapsamına aldı.

Bunun üzerine...

Büyükşehir Belediyesi projeyi rafa kaldırdığını açıkladı. Tartışmalar yön değiştirince hızını da kaybetti.

Buna karşın...

Büyükşehir tarafından İdare Mahkemesi`ne itiraz edildi.

Derken...

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, kurulun kararında hakuksal altyapı eksikiği bulunduğu uyarısını yaptı ve kararın yasallaştırılmasını istedi.
Uyarıya paralel süreçte, Büyükşehir itiraz davasından feragat etti.

Bir yandan da...

Hazırlanan 1/5000`lik yeni imar planına Atatürk Stadyumu ve çevresini özel planlama alanı olarak işledi. Plan notu bu kez de, böyle bir planlamaya itiraz eden Osmangazi Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi`ni karşı karşıya getirdi.

Tam bu aşamada...

Bölge Koruma Kurulu`nun 16 Şubat 2008 tarihli toplantısından sürpriz bir karar çıktı. 20 Şubat 2008 tarihli yazıyla ilgili kurum ve kuruluşlara dağıtılan kararı 2 Mart 2008 günü `Sürpriz, Atatürk Stadı SİT`ten çıktı` başlığıyla bu sütunlardan duyurduk.

Karar...

Atatürk Stadyumu, Atatürk Spor Salonu, Yüzme Havuzu, Atatürk Anadolu Lisesi ve İl Gençlik Spor Müdürlüğü binalarından üçüncü derece doğal SİT şerhini, yeni bir çalışma yapılıp Kurul gündemine getirilmesine kadar kaldırıyordu. Karar tam bir sürpriz olarak algılandı.

Dahası...

Koruma Kurulu`nun bazı üyeleri de kararı bizim sütunlarımızdan öğrendiklerini söylediler.
Onlara göre... Kurul bürokrasisi tarafından bir taslak metin hazırlanmış, ancak üyeler bu metin üzerinde değişiklikler yapmışlardı. O nedenle, düzeltmeler gözardı edilerek taslak haliyle kararın yayınlandığı gerekçesiyle itiraz ettiler.

Yani...

Kararın, üyelerce onaylanıp kesinleşmiş bir karar olmadığını belirttiler.

Ardından...

Kısa adıyla TMMOB olarak bilinen Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği`nin Bursa İl Koordinasyon Kurulu adına yapılan ve Şehir Plancıları Odası`nın raporuna dayanan açıklamada, Bölge Kurulu`na seslenilerek kararın gözden geçirilmesi istendi.

İşte...

Böyle bir ortamda Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu önceki gün toplandı. İki günlük toplantı dün tamamlandı. Gündemde elbette Bursa ile ilgili başka konular da vardı ama, ana gündem maddesi tartışılan bir önceki karardı. Yani, Atatürk Stadyumu ve çevresinin durumu en önemli gündem maddesini oluşturdu. Görüşler ortaya kondu, tartışmalar yapıldı ve bir sonuca ulaşıldı.

Buna göre...

Atatürk Stadyumu, Atatürk Spor Salonu, Yüzme Havuzu, Atatürk Anadolu Lisesi ile İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü binaları yeniden üçüncü derece doğal SİT ilan edildi.

Karar alınırken...

16 Şubat 2008 tarihli toplantıya dayalı olarak duyurulan bölgeyi üçüncü derece doğal SİT`ten çıkarma kararının sehven kayda yanlış geçtiği ifadesine yer verildi.

Dahası...

Koruma Kurulu, 16 Şubat 2008 tarihli kararı yok sayıp tekrar 27 Haziran 2007 tarihli karara dönerek bir çeşit karar düzeltme yaparken, kararını biraz daha sertleştirdi.

O da...

Söz konusu alandaki binaların SİT olup olmadığını belirleyecek tescil çalışması tamamlanıncaya kadar bölgeye yönelik imar planı ve imar planı tadilatı yapılmasına yasak getirildi.

Hatta...

Dünkü son kararda, `imar planı ve imar planı tadilatı yapılmasının teklifi bile` yasaklandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koruma-kurulundan-tarihi-stadyum-karari_60270.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!